Reklama

Rozumiem waszą tęsknotę

Rozumiem waszą tęsknotę

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Ukraińcy, którzy orientują się w dziejach sporu o Cmentarz - a jest ich garstka, nawet na zachodniej Ukrainie - są szczęśliwi, że nadszedł jego koniec.
U

Uroczyste otwarcie nekropolii niewiele zmieni w stosunkach Polski i Ukrainy, dobre wzajemne relacje budowaliśmy przez ostatnie 10 lat. Po obu stronach powstało zaufanie, otwartość. Ukraińcy mają pewność, że to się nie zmieni. Spór wokół cmentarza, choć długo trwał, to - biorąc pod uwagę całość polsko-ukraińskich stosunków - był incydentem. Konflikt toczył się, ponieważ wpisywał się w złożone dzieje dwóch naszych krajów, a w historii było między nami wiele waśni. Spór umiejętnie podsycano. Rozumiem stanowisko Polaków - tęsknotę za ich miastem, przywrócenie cmentarzowi jego przedwojennego wyglądu. Lwów - odmiennie niż Galicja, w której mieszały się kultury: ukraińska, polska, rosyjska - był miastem polskim, z polską administracją. We Lwowie był polski uniwersytet i politechnika. Nie Kraków, a Lwów stanowił wtenczas centrum nauki. Mówienie, że było to miasto polskie, a nie...

2483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]