Reklama

Roślinożerny drapieżnik

Roślinożerny drapieżnik

17.06.2019
Czyta się kilka minut
Pandy wielkie zaliczane są do rzędu ssaków drapieżnych (podobnie jak psy, koty czy niedźwiedzie), choć ich dieta jest roślinna, a dłonie, czaszki i szczęki tych zwierząt zawierają liczne adaptacje ułatwiające żerowanie na bambusach.
ADOBE STOCK
J

Jednak ich układ pokarmowy i flora bakteryjna zbliżone są do tych występujących u drapieżników. Yonggang Nie i współpracownicy przekonują na łamach „Current Biology”, że ma to związek z ich sposobem żerowania. Pandy są wybredne, wybierają gałązki bambusa, które zawierają najwięcej białka, dzięki czemu uzyskują z nich podobną ilość składników odżywczych do tej, którą uzyskują drapieżniki z mięsa. Typowi roślinożercy muszą przetrawić o wiele większe ilości pokarmu, by osiągnąć porównywalny wynik. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]