Reklama

Rok Rembrandta w Holandii: co, gdzie, kiedy, jak?

Rok Rembrandta w Holandii: co, gdzie, kiedy, jak?

25.07.2006
Czyta się kilka minut
Tzw "Żydowska narzeczona", 1665, Amsterdam
A

AMSTERDAM

- Spacer "Śladami Rembrandta" - centrum Amsterdamu, przez cały 2006 r. Trasa wiedzie do miejsc, które odegrały istotną rolę w życiu artysty. Najważniejszym punktem jest Rembrandthuis. Punkty Informacji Turystycznej, Amsterdam Tourism & Convention Board, naprzeciwko Stationplein (Dworca Głównego). Przewodnik 3 euro. Zniżka przy zakupie opisu trasy dla posiadaczy

"I amsterdam card 2006".

- "Arcydzieła złotego wieku" - Rijksmuseum, przez cały rok 2006. W Rijksmuseum trwa remont (do 2009 r.). Chociaż dla zwiedzających udostępnione jest tylko skrzydło budynku, tzw. Philips Wing, i tak jest co oglądać. Wielbiciele malarstwa Rembrandta pielgrzymują tu przede wszystkim, by zobaczyć najsłynniejszy obraz malarza - "Straż nocną". Obok Rembrandta znakomici, współcześni mu mistrzowie: Vermeer, Frans Hals czy Jan Steen. Ducha złotego wieku Niderlandów oddaje też wystawa pięknych sreber, fajansów z Delft, kunsztownych mebli i misternych domów dla lalek.

- "Wszystkie rysunki: narrator" - Rijksmuseum, 11 sierpnia - 11 października 2006 r.  "Wszystkie rysunki: obserwator" - Rijksmuseum, 14 października - 31 grudnia 2006 r. Rijksmuseum posiada jedną z najważniejszych na świecie kolekcji rysunków Rembrandta. Kuratorzy wystaw postanowili rozbić zbiór na dwie części, by jeszcze lepiej wyeksponować walory autora prac. Pierwsza część poświęcona jest Rembrandtowi - artyście, który rysując, jednocześnie snuł opowieść. Takimi rysunkami są zwłaszcza te, które w niezwykle żywy sposób przedstawiają sceny biblijne. W części drugiej prezentowane będą te rysunki, na których Rembrandt w bardzo osobisty sposób ukazał codzienność.

- "Nightwatching Petera Greenawaya" - Rijksmuseum, do 6 sierpnia 2006 r. Teatralna instalacja dźwięków i obrazów inspirowana "Strażą nocną". W znany wszystkim obraz nowe życie tchnął angielski reżyser i malarz Peter Greenaway. Teraz zwiedzający wystawę stają się widzami teatralnymi, a postaci z obrazu ożywają. Rijksmuseum, Jan Luijkenstraat, . Wstęp: dorośli - 10 euro, młodzież do lat 18 - wstęp wolny.

- "Rembrandt w domu" - Museum Het Rembrandthuis, przez cały 2006 r. Pieczołowicie odtworzone wyposażenie domu, w którym mieszkał malarz, pozwala cofnąć się w czasie i poczuć się prawdziwymi gośćmi artysty. Wspinając się po wąskich schodach, zwiedzamy część mieszkalną domu i piękną pracownię - tam, gdzie malował pan Rembrandt.

- "Rembrandt, twórca rycin" - Museum Het Rembrandthuis, 8 lipca - 3 września 2006 r. Stworzył ich około trzystu. Powielane docierały daleko poza granice Holandii, przynosząc Rembrandtowi sławę i wzbudzając podziw współczesnych artystów. Muzeum Rembrandthuis posiada jedną z największych na świecie kolekcji jego rycin. W Roku Rembrandtowskim zobaczyć ją można w całości, w nowym układzie tematycznym. Museum Het Rembrandthuis, Jodenbreestraat 4, . Wstęp: dorośli - 7,50 euro, dzieci 6-15 lat - 1,5 euro, dzieci do lat 5 - wstęp wolny. Od 14 września do 10 grudnia dodatkowa opłata dla dorosłych - 5 euro.

- "Istota Rembrandta" - Amsterdams Historisch Museum, do 13 sierpnia 2006 r. Niewielka, unikalna kolekcja prac Rembrandta. Składają się na nią głównie ryciny (nigdy wcześniej niewystawiane!) oraz rysunki wykonane różnymi technikami: ołówkiem, węglem, piórkiem. Jednak prawdziwą perłą wystawy jest zachowany we fragmencie obraz "Lekcja anatomii doktora Deymana" z 1656 r. Amsterdams Historisch Museum, Nieuwezijds Voorburgwal 357, . Wstęp: dorośli - 6 euro, dzieci od lat 6 do 18 - 3 euro, dzieci do lat 5 - wstęp wolny.

- "Rembrandt i Biblia" - Bijbels Museum, 15 września - 10 grudnia 2006 r. Wnętrza niezwykłego Muzeum Biblijnego to doskonała oprawa dla kolekcji 70 rycin przedstawiających sceny i postacie biblijne ze Starego i Nowego Testamentu.

LEJDA

- Centrum Rembrandta - Scheltema Complex, do stycznia 2007 r. Lejda - miasto, w którym sławny malarz przyszedł na świat i spędził młodość - uhonorowało rocznicę jego urodzin, otwierając Centrum Rembrandta. Odwiedzający znajdą w nim wszelkie informacje dotyczące życia i działalności młodego Rembrandta. Można tu kupić książki, broszury, pocztówki i inne materiały związane z jego życiem i twórczością, zapoznać się z programem obchodów rocznicy. Centrum to także miejsce, z którego najlepiej rozpocząć spacer "Śladami Rembrandta". Scheltema Complex, Marktsteeg 1. Wstęp wolny.

- Spacer "Śladami Rembrandta" - centrum Lejdy, przez cały 2006 r.Wędrując uliczkami starego miasta, przenosimy się do XVII wieku. Tym łatwiej że plac Weddesteegplein, który z okazji obchodów poddano niewielkiemu przeobrażeniu, wygląda dokładnie tak jak w 1606 r., kiedy urodził się tu Rembrandt, zaś dzięki multimedialnej prezentacji można przez okno zajrzeć do szkoły łacińskiej, w której uczył się przyszły malarz, i zobaczyć, jak wyglądało życie szkolne za tamtych czasów. W planie spaceru jest też pracownia pierwszego nauczyciela Rembrandta - Jacoba van Swanenburgha. Projectbureau Rembrandt 400, ScheltemaComplex, Marktsteeg 1, . Mapa i opis trasy spaceru - 2,95 euro.

- "Rembrandt - Narrator" - Stedelijk Museum De Lakenhal, do 3 września 2006 r. Sceny z życia codziennego, biblijne i mitologiczne - ten zbiór rycin przybył do Lejdy z Paryża, gdzie przechowywany jest w Instytucie Niderlandzkim. Kolekcję stworzoną przez Fritsa Lugta (1884-1970), znawcę Rembrandta, można zobaczyć w całości po raz pierwszy!

- Pejzaże Rembrandta - Stedelijk Museum De Lakenhal,

6 października 2006 - 7 stycznia 2007 r. Ryciny, rysunki i obrazy mistrza przedstawiające pejzaże, czyli mistrzowskie malowanie światłem i cieniem pięknych "okoliczności przyrody". Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32, www.lakenhal.nl. Wstęp: dorośli - 10 euro, seniorzy powyżej 65. roku życia - 8,50 euro, młodzież do lat 18 - 6 euro.

HAGA

- "Lato pełne Rembrandta" - galeria Mauritshuis, do 18 września 2006 r. W haskiej galerii Mauritshuis zobaczyć można dziesięć ważnych płócien Rembrandta. Trzy z nich, m.in. "Autoportret" z 1669 r. (roku śmierci malarza), poddane niedawno renowacji, przeszły niezwykłą metamorfozę. Mauritshuis, Korte Vijverberg 8, . Wstęp: dorośli - 9,50 euro, młodzież do 18 lat - wstęp wolny.

Jak dojechać?

Samolotem: trzy razy w tygodniu - w poniedziałek, środę i piątek - latają z Krakowa do Amsterdamu tanie linie lotnicze Skyeurope. Lot trwa niewiele ponad dwie godziny. Bilety można kupić już od 39 zł w jedną stronę plus opłaty lotniskowe. Połączenie z Warszawy do Amsterdamu oferują też LOT i holenderskie KLM. Samoloty na tej trasie latają trzy razy dziennie.

Z lotniska Schipol w Amsterdamie pociągiem (stacja kolejowa znajduje się w podziemiach lotniska) dojedziemy: do centrum Amsterdamu (ok. 20 minut, bilet w jedną stronę 3,60 euro), Lejdy (ok. 35 minut, bilet 7,50 euro), Hagi (ok. 50 minut, bilet 9,50 euro).

Autokarem: bezpośrednim połączeniem można dojechać do Amsterdamu i Hagi. Podróż autokarem trwa ok. 18 godzin. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 250 zł.

Pociągiem: z przesiadką w Berlinie lub Hanowerze.

,,I amsterdam card" - z kartą warto!

33, 43 lub 53 euro kosztuje odpowiednio 24-, 48-, 72-godzinna amsterdamska karta zniżkowa "I amsterdam card". Warto ją kupić, nawet gdy gościmy w tym mieście tylko jedną dobę. Karta uprawnia do bezpłatnych wejść do ponad 20 muzeów. Już choćby ta opcja sprawia, że wydatek na kartę zwraca się po wizytach w czterech, pięciu z nich.

"I amsterdam card" to nie tylko bezpłatne wejścia do muzeów, ale też gratisowy rejs tramwajem po kanałach, zniżki w restauracjach i barach szybkiej obsługi i wiele innych atrakcji. "I amsterdam card" ma formę elektronicznej karty czipowej. Do karty dołączona jest książeczka ze szczegółowym opisem wszystkich atrakcji oraz sieciowy bilet na autobusy i tramwaje.

opr. K. R.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]