Religia i polityka

W Polsce nie ma wolności słowa, a katolicy są prześladowani – taki przekaz popłynął z Jasnej Góry podczas jubileuszowej, 20. pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

10.07.2012

Czyta się kilka minut

W uroczystościach uczestniczyło ok. 200 tys. słuchaczy i zwolenników toruńskiej rozgłośni. „Demokracja w Polsce przekształciła się już w oligarchię i kontroluje wszystkie dziedziny życia jeszcze bardziej niż demokracja komunistyczna” – wołał w homilii biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Hierarcha przestrzegał przed przypisywaniem demokracji praw boskich. Jako bożka postmodernistycznego świata bp Ryczan wymienił tolerancję. Wzywał też prezydenta RP, by wstawił się za prześladowaną telewizją Trwam, która nie otrzymała koncesji na cyfrowym multipleksie. „Zechciejcie ojczyznę nazwać po imieniu, ojczyzna nosi oblicze wiary i religii – apelował do rządzących. – To się liberałom i niewierzącym nie podoba. Chcą Polski bez Boga, a wiara i religia to obszary niepodległości ojczyzny”.

„Czytając homilię biskupa Ryczana, miałem wrażenie, że to homilia wygłaszana w kraju, który cierpi wielkie prześladowania religijne i polityczne. Tych paru zdań z homilii biskupa Ryczana nie da się obronić, bo zostały wypowiedziane albo w złej intencji, albo mówca nie zdawał sobie sprawy z tego, jakie mogą mieć konsekwencje” – powiedział w poniedziałek ks. Kazimierz Sowa w audycji „Gość Radia ZET”, komentując słowa biskupa kieleckiego, które padły w niedzielę na Jasnej Górze.

Mszy św. na jasnogórskim szczycie przewodniczył sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, były generał redemptorystów, abp Joseph Tobin. Eucharystię, która sprawowana była w języku łacińskim, koncelebrowało kilkunastu polskich biskupów. Obecni byli m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i nowy przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, biskup świdnicki Ignacy Dec wraz z biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem; biskup drohiczyński Antoni Dydycz, biskup kaliski Stanisław Napierała i biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. W modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, posłowie i senatorowie (m.in. Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro, których o. Rydzyk publicznie wzywał do pojednania).

Podczas uroczystości wyemitowano słowa Benedykta XVI, który po modlitwie Anioł Pański w Castel Gandolfo oprócz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz wyznawców różnych religii zgromadzonych na terenie byłego Obozu Koncentracyjnego na Majdanku na modlitwie o pokój, pozdrowił także pielgrzymów Rodziny Radia Maryja – modlących się „za Ojczyznę, za rodziny, o wolność słowa”.

Rada Generalna Zakonu Paulinów włączyła o. Tadeusza Rydzyka do Konfraterni św. Pawła Pierwszego Pustelnika (stowarzyszenia dobrodziejów i przyjaciół Zakonu).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2012