Reklama

Regionalna mozaika

Regionalna mozaika

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Wykorzystanie funduszy unijnych w powiatach, które badałem – są to powiaty-aglomeracje, tereny je otaczające, powiaty surowcowe oraz peryferia rozwojowe – jest różne.
R

Rozkład geograficzny absorpcji środków europejskich przypomina mozaikę. Z braku jednolitości wyłania się jednak prawidłowość – silne jednostki wchłaniają ich najwięcej. Na czoło wybijają się wydatki na infrastrukturę. Paradoksalnie inwestycje infrastrukturalne nie zawsze powstają tam, gdzie są najbardziej potrzebne, ponieważ na nierozwiniętych, słabo zaludnionych terenach nie byłyby efektywne. W efekcie wydaje się tam pieniądze na rynek pracy i kapitał społeczny. Pojawia się jednak pytanie: na ile takie rozwiązania mogą odnosić skutki, skoro brakuje „twardych” infrastrukturalnych inwestycji?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]