Reklama

Ładowanie...

Przyczółki mostu

20.06.2004
Czyta się kilka minut
Kazimierz Nycz, dotychczasowy biskup pomocniczy w Krakowie, został biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zastąpił bp. Mariana Gołębiewskiego, który objął arcybiskupstwo wrocławskie. Bp Nycz ma 54 lata, sakrę przyjął w 1988 roku. W Episkopacie przewodniczy Komisjom: ds. Wychowania Katolickiego i Rewizyjnej. Był głównym organizatorem pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 roku.
K

Ks. Adam Boniecki: - No i zostawia Ksiądz Biskup Kraków...

Bp Kazimierz Nycz: - Zostawiam? Nie, nie chciałbym go zostawić. Przez Kraków jako miasto i archidiecezję zostałem uformowany, w Krakowie stałem się księdzem i biskupem. Naturalnie, gotowych doświadczeń z jednej diecezji nie można stosować w innej, istnieją różnice tradycji, mentalności, ale z krakowskich doświadczeń w koszalińskiej diecezji chcę korzystać.

- O jakie doświadczenia chodzi?

- Współpracę z zakonami, uczelniami, światem kultury, prezbiterium - mam na myśli bliskość w relacjach księży i biskupa. Zatem wszystko, czego nas nauczył jako biskup Karol Wojtyła, człowiek niezwykłego kontaktu ze świeckimi, ale także współpracy z księżmi.

- Zostawia Ksiądz Biskup krakowskie obowiązki. Czy bez niepokoju, że np....

3971

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]