Reklama

Przeszłość nieprzedawniona

Przeszłość nieprzedawniona

23.01.2007
Czyta się kilka minut
W

W roku 1999, jeszcze za życia Jerzego Giedroycia i Zofii Hertz, ukazała się obszerna, dwutomowa antologia "Wizja Polski na łamach »Kultury« 1947-1976", opracowana przez Grażynę Pomian. Teraz, gdy minęło ponad sześć lat od śmierci Redaktora i wydania ostatniego numeru "Kultury", otrzymujemy dopełnienie tamtej książki.

Wyboru dokonali tym razem Basil Kerski i Andrzej St. Kowalczyk, kierując się nieco innymi kryteriami niż ich poprzedniczka. Grażyna Pomian ograniczyła się bowiem świadomie do polityczno-społecznych problemów Polski i kwestii jej miejsca w Europie, zwłaszcza stosunków z sąsiadami. Kerski i Kowalczyk poszerzyli krąg tematów o problematykę globalną, przede wszystkim o sprawę upadku systemu komunistycznego, i dodali na końcu dział "Polska szkoła eseju" (teksty o. Józefa Marii Bocheńskiego, Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Konstantego...

8231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]