Reklama

Przestroga dla Merkel

Przestroga dla Merkel

14.03.2016
Czyta się kilka minut
Klęska partii rządzących – chadecji (CDU) i socjaldemokracji (SPD) – oraz sukces Alternatywy dla Niemiec (AfD), nowej partii antyimigranckiej: to efekt wyborów do parlamentów w trzech niemieckich landach.
Zwolennicy AFD na wiecu przedwyborczym w Magdeburgu. Fot. Peter Gercke / EPA / PAP
W

W Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie chadecja, partia Merkel, uzyskała najgorszy wynik w historii tych wyborów. SPD obroniła swego premiera w Nadrenii, ale w Badenii i Saksonii-Anhalt (w b. NRD) spadła na czwarte miejsce. W obu zachodnich landach AFD zajęła trzecie miejsce, a w Saksonii-Anhalt drugie, zdobywając aż 24 proc. Głównym tematem wyborów był kryzys migracyjny i ich wyniki są interpretowane jako ostrzeżenie dla Merkel. Ale na razie jej pozycja nie jest zagrożona, widać też pierwsze efekty nowej sytuacji na Bałkanach: dziś do Niemiec dociera tylko ok. 100 imigrantów dziennie, gdy niedawno było to 2 tys. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]