Reklama

Ładowanie...

Przeciw karze śmierci

Przeciw karze śmierci

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Ostatni drastyczny mord ponownie ożywił dyskusję nad przywróceniem kary śmierci jako najważniejszego środka poprawy stanu bezpieczeństwa obywateli. Doświadczenia państw, w których kara śmierci jest stosowana i wykonywana, oraz tych, które - jak kraje europejskie - ją odrzuciły, wskazują, że bardziej skutecznymi środkami w walce z przestępczością jest sprawność organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
K

Kara śmierci niszczy wiarę w bezwzględną, nienaruszalną wartość życia ludzkiego. Wiarę, którą trzeba szerzyć i podtrzymywać, ponieważ to właśnie ona leży u podstaw moralności społecznej. Dlatego też opowiadamy się przeciwko restytucji kary śmierci w Polsce, a także przeciwko instrumentalizacji tego problemu przez polityków.

Członkowie Komitetu Helsińskiego w Polsce:

HALINA BORTNOWSKA-DĄBROWSKA, TERESA BOGUCKA, MAREK EDELMAN, JANUSZ GRZELAK, ZBIGNIEW HOŁDA, JACEK KURCZEWSKI, WOJCIECH MAZIARSKI, MICHAŁ NAWROCKI, ANDRZEJ PACZKOWSKI, DANUTA PRZYWARA, ANDRZEJ RZEPLIŃSKI, STEFAN STARCZEWSKI

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]