Reklama

Ładowanie...

Poznanie Boga

06.04.2003
Czyta się kilka minut
C

Czy człowiek może poznać Boga? A może jest to zarezerwowane tylko dla mistyków, czyli ludzi szczególnie obdarzonych, którzy przeżywają niedostępne dla innych stany, doświadczają w sposób niewymowny Bożej obecności, są obdarzeni wizjami lub słyszą słowa Jezusa albo Maryi? Zapowiedź Jeremiasza dotycząca Nowego Przymierza każe nam wierzyć, że możliwość poznania Boga nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych: „Wszyscy od największego do najmniejszego poznają mnie...”. A Jezus na prośbę Filipa „Pokaż nam Ojca” odpowiada: „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14,8-9). W Jezusie Bóg objawia się ostatecznie. Możemy Go poznać. Jednak poznanie Boga jest jak sam Bóg - nieskończone i przekraczające wszelkie nasze wyobrażenia. Konstruowano wiele „dowodów na istnienie Boga”. Najbardziej znane są dowody albo drogi św. Tomasza z Akwinu. On sam oczywiście nie uważał tych dowodów za sposób...

3453

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]