Reklama

Polski notariat w Europie

Polski notariat w Europie

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polski notariat funkcjonuje także na płaszczyźnie wspólnotowej.
W

W 2004 r. Polska została stałym członkiem Rady Notariatów Unii Europejskiej (CNUE), która od 1993 r. oficjalnie reprezentuje notariat wobec instytucji europejskich. Zrzesza ona 21 notariatów łacińskich Unii Europejskiej mających status stałych członków oraz jednego członka o statusie obserwatora (notariat Chorwacji).

Celem działalności CNUE jest przede wszystkim promocja notariatu w Europie oraz działanie na rzecz jego udziału w decyzjach instytucji europejskich dotyczących rzeczywistości prawnej obywateli Unii, dostępu do wymiaru sprawiedliwości czy ochrony konsumenta. Rada aktywnie uczestniczy w tworzeniu wspólnego europejskiego obszaru prawnego, a także ma swój udział we właściwym stosowaniu prawa wspólnotowego.

Notariaty europejskie reprezentowane są w CNUE przez prezesów krajowych organizacji notarialnych. Tworzą oni Zgromadzenie Ogólne. Prace Rady odbywają się w grupach roboczych powoływanych do realizacji konkretnych zadań związanych z ujednolicaniem prawa europejskiego. Obecnie polski notariat ma swoich przedstawicieli w sześciu grupach roboczych: do spraw prawa spadkowego, hipotecznego, spółek, kwalifikacji zawodowych, komunikacji oraz tzw. aktu autentycznego.

Obok grup roboczych, w ramach CNUE powołana została Europejska Sieć Notarialna, która zrzesza osoby kontaktowe, reprezentujące poszczególne notariaty członkowskie. Sieć została stworzona, aby ułatwić notariuszom pracę w sprawach, w których konieczna jest znajomość prawa innego państwa członkowskiego. Polski notariat wyznaczył dwie osoby kontaktowe.

Rola naszego notariatu w CNUE została doceniona m.in. poprzez powierzenie mu roli gospodarza II Kongresu Notariuszy Unii Europejskiej, który odbył się we wrześniu 2008 r. w Warszawie i zgromadził ponad 1500 uczestników.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]