Pokoleniowy spór niemieckiej lewicy

Jako prorosyjski lobbysta Gerhard Schröder pozbawił się szansy na miejsce w panteonie niemieckich mężów stanu. Ale 76-letni dziś były kanclerz wciąż chce rozdawać karty.

Reklama

Pokoleniowy spór niemieckiej lewicy

Pokoleniowy spór niemieckiej lewicy

z Lipska
22.06.2020
Czyta się kilka minut
Jako prorosyjski lobbysta Gerhard Schröder pozbawił się szansy na miejsce w panteonie niemieckich mężów stanu. Ale 76-letni dziś były kanclerz wciąż chce rozdawać karty.
Były kanclerz Gerhard Schröder i jego żona Soyeon Schröder-Kim otwierają regaty na Morzu Bałtyckim. Kilonia, 23 czerwca 2019 r. Fot. AFP / EAST NEWS
S

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) to nie jest po prostu jedno z wielu ugrupowań, które akurat teraz współrządzi w Niemczech razem z chadecją (CDU i CSU) jako jej mniejszy koalicjant. SPD to wielki polityczny statek z 420 tys. członków na pokładzie i długą historią, sięgającą drugiej połowy XIX w. Gdy po 1945 r. powstało demokratyczne państwo niemieckie, to socjaldemokraci i chadecy zdominowali jego scenę polityczną. Przez dekady obie formacje pracowały na miano Volkspartei – partii masowych, ogólnonarodowych, które potrafiły przekonać do siebie ogromną większość obywateli.

Tak było kiedyś. Bo ostatnia dekada to dla socjaldemokratów czas ciągłego kryzysu i spadających notowań (w czerwcowym sondażu dla telewizji RTL i NTV – 14 proc. poparcia). Każdy, kto ostatnio przejmuje stery w SPD i obiecuje jej restart, szybko ogłasza porażkę. Niektórzy socjaldemokraci...

13347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]