Reklama

Podróż do całego świata

Podróż do całego świata

16.04.2018
Czyta się kilka minut
Najnowsze dzieło Timothy’ego Gartona Asha to książka studnia.
Ż

Żeby ją zgłębić, trzeba swojej uwagi używać jak wiaderka: rzucić, zaczerpnąć, powoli wypić, a potem odczekać, aż znów zjawi się pragnienie. Nie można tej studni wypić naraz.

Z drugiej strony – zwlekać za długo też nie wolno. Liczące przeszło 650 stron „Wolne słowo” dotyka bowiem wielu palących kwestii, z którymi właśnie się zmagamy. Mniejsza już nawet o nasze podwórko; Lech Wałęsa jest w tej księdze wspomniany tylko raz (w akapicie o narcyzmie jako cesze wybitnych jednostek), podobnie jak Jan Paweł II (w zdaniu o hipokryzji polskich katolików), Lech Kaczyński (tam, gdzie mowa o współczesnej polityce historycznej) czy Adam Mickiewicz (autor cytuje jego czterowiersz „Stopnie prawd”). Nawiasem mówiąc, Adam Michnik jest wzmiankowany dwa razy, ale o tym sza, bo chciałbym, żeby ci, co uważają Michnika za zło wcielone, też tę książkę przeczytali.

Nie o polskie podwórko więc...

3915

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]