Plus dzielone przez dwa

Po siedmiu miesiącach rozłamu sytuacja w Radiu Plus zaczyna się klarować. Rozgłośnie tej sieci dzielą się między konkurujące o nie spółki CR Media i Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, właściciela Radia Eska. 31 października startuje sieć Vox, gdzie inwestorem strategicznym jest ta druga spółka. Ale na rynku zamierza umocnić się też Radio Plus Polska-Zachód, odłam sieci utworzony z CR Mediami.

06.11.2005

Czyta się kilka minut

Radio Plus S.A. powstało w 1997 r. W przedsięwzięcie zaangażowało się 14 diecezji i dwa zakony: franciszkanie z Warszawy i Zgromadzenie Ducha Świętego z Bydgoszczy. Pod koniec ubiegłego roku spółka wpadła w kłopoty finansowe. Uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy radia markę Plusa sprzedano spółce CR Media, jednak współpracy z nowym inwestorem odmówiła część rozgłośni, zwana "stroną krakowską" - bo skupia się wokół przedstawicieli metropolity krakowskiego, delegowanego przez Episkopat do spraw radia. Zarzucano m.in., że do CR Mediów należy Antyradio, które w 2004 r. ukarano za szerzenie treści satanistycznych.

W lipcu sześć rozgłośni (Gdańsk, Gniezno, Zielona Góra, Gorzów, Głogów i Bydgoszcz) utworzyło wraz z CR Mediami sieć Radio Plus Polska-Zachód. Siedem innych stacji utworzyło wraz z Eską sieć Radia Vox.

W rozmowie z KAI szef Radia Plus Polska-Zachód, ks. Paweł Gronowski zarzucił Radiu Vox "krecią robotę". Polegać miała na pozyskaniu pięciu stacji, które jeszcze nie wybrały inwestora. Z kolei przedstawiciel arcybiskupa krakowskiego, mecenas Paweł Kuglarz uważa, że wypowiedź ks. Gronowskiego wiąże się ze sporem o udziały w należącej do warszawskich franciszkanów spółce Nadawca, która rozporządza atrakcyjną dla reklamodawców częstotliwością Plusa w stolicy.

Na czym polega spór? Umowę warunkową z zakonnikami na zakup udziałów w Nadawcy zawarły CR Media. Pod koniec września franciszkanie się wycofali, ale CR Media twierdzą, że mają prawo zarządzać spółką. Nie zgadza się z tym mec. Kuglarz. - Są fakty prawne potwierdzające, że te roszczenia wobec franciszkanów są bezpodstawne - powiedział "Tygodnikowi".

Prawa zakonu do spółki Nadawca potwierdził 17 października Sąd Rejonowy w Warszawie. Ostatecznie udziały w Nadawcy kupiła od franciszkanów spółka Radio Plus Kraków związana z Eską: dzięki pożyczce od firmy Times (Dom Sprzedaży Radia Eska) rozgłośnia stała się właścicielem 48 proc. udziałów.

Zgodę na współpracę z Eską Episkopat wydał podczas wrześniowego posiedzenia we Wrocławiu. Biskupi chcieli wtedy "utrzymania jedności sieci w nowym wydaniu", ale jednocześnie pozostawili diecezjom wolną rękę co do wyboru inwestora. Ks. Gronowski stwierdził: "Dziś widać, że sieć Radia Plus uległa podziałowi na tych, którzy są jej kontynuatorami i nową, skupioną wokół Eski. Musimy się z tym pogodzić i współpracować ze sobą, a nie konkurować".

Jak mówi, współpracę z CR Mediami zadeklarowały rozgłośnie z Opola i Gliwic, a ku wejściu do sieci skłaniają się jeszcze Radom, Kielce i Legnica. "Strona krakowska" twierdzi jednak, że Kielce i Radom prowadzą rozmowy z Radiem Plus Kraków.

Na przystąpienie do sieci Vox zdecydowały się - obok Krakowa - archidiecezja łódzka i diecezja koszalińska. Wspólnie objęły 49 proc. udziałów, tyle samo dostał właściciel Radia Eska, pozostałe 2 proc. przypadnie wyznaczonej przez obie strony osobie. Do Radia Vox należy dotychczasowe Radio Plus Warszawa oraz trzy rozgłośnie z archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, które pobierają program na zasadach franchisingu. Docelowo sieć ma liczyć 25-30 rozgłośni. Na razie wokół przedsięwzięcia Eski i Radia Plus Kraków skupiło się ich dziesięć.

Część czasu antenowego Radia Vox przeznaczono na audycje lokalne przygotowywane przez diecezje. We wspólnym paśmie wieczornym nadawany jest program publicystyczny o charakterze społeczno-religijnym. Prezesem został szef Radia Eska Leszek Kozioł.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2005