Reklama

Ładowanie...

Pieniądz elektroniczny – korzyści dla gospodarki

Pieniądz elektroniczny – korzyści dla gospodarki

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Na podstawie i z wykorzystaniem przygotowanej przez NBP Analizy funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim.
R

Rozwój obrotu bezgotówkowego, związany z rozwojem kart płatniczych, niesie ze sobą znaczące korzyści dla państwa. Przyczynia się on do obniżenia kosztów emisji i obsługi pieniądza gotówkowego.
Bezgotówkowe formy pieniądza, w przeciwieństwie do gotówki, nie ulegają zniszczeniu, nie wymagają produkcji, transportu, przeliczania i fizycznego przechowywania. Koszty emisji i obsługi gotówki są znaczne. Według dotychczasowych szacunków mogą one kształtować się w Polsce na poziomie nawet ok. 1 proc. PKB.
Większe rozpowszechnienie płatności elektronicznych w kraju sprzyja wzrostowi gospodarczemu. Jednym z głównych celów promocji obrotu bezgotówkowego przez sektor publiczny jest dążenie do ograniczenia szarej strefy w gospodarce oraz walki z procederem „prania brudnych pieniędzy”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]