Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Pieniądz elektroniczny – korzyści dla gospodarki

Pieniądz elektroniczny – korzyści dla gospodarki

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Na podstawie i z wykorzystaniem przygotowanej przez NBP Analizy funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim.
R

Rozwój obrotu bezgotówkowego, związany z rozwojem kart płatniczych, niesie ze sobą znaczące korzyści dla państwa. Przyczynia się on do obniżenia kosztów emisji i obsługi pieniądza gotówkowego.
Bezgotówkowe formy pieniądza, w przeciwieństwie do gotówki, nie ulegają zniszczeniu, nie wymagają produkcji, transportu, przeliczania i fizycznego przechowywania. Koszty emisji i obsługi gotówki są znaczne. Według dotychczasowych szacunków mogą one kształtować się w Polsce na poziomie nawet ok. 1 proc. PKB.
Większe rozpowszechnienie płatności elektronicznych w kraju sprzyja wzrostowi gospodarczemu. Jednym z głównych celów promocji obrotu bezgotówkowego przez sektor publiczny jest dążenie do ograniczenia szarej strefy w gospodarce oraz walki z procederem „prania brudnych pieniędzy”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]