Reklama

Pesymizm intelektu, optymizm woli

Pesymizm intelektu, optymizm woli

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Polacy muszą doprowadzić do tego, by w Europie zaczęła się debata o relacjach między Unią a Ukrainą tak poważna, jak trwająca dziś dyskusja o Turcji.
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Jakie uczucia budziły w Panu obchody 60. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, widok ponad 80-letnich weteranów, którzy być może przyjechali na taką uroczystość po raz ostatni?

TIMOTHY GARTON ASH: - Przede wszystkim myślałem o moim ojcu. Był on wśród żołnierzy, którzy rankiem 6 czerwca 1944 r. wylądowali na plażach w Normandii. Znajdował się w pierwszym rzucie lądujących. Myślałem również o tym, jak przez ostatnie 60 lat zmienił się świat i jakim niesamowitym wydarzeniem jest rozszerzanie się obszaru wolności w Europie. Niezwykłe jest dla mnie i to, w jak małym stopniu świętujemy tak nadzwyczajną rocznicę.

- Uroczystości się skończyły, a spory, które dzielą wewnętrznie NATO i Unię Europejską, trwają. Kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę do zgody?

- Oczywiście...

14128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]