Reklama

Para kochanków czy...

Para kochanków czy...

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Czytając w "TP" nr 31/06 bardzo ciekawy dodatek "Rembrandt nasz współczesny", uderzyła mnie pewna nieścisłość, a raczej niedbałość o czytelnika. W artykułach Antoniego Ziemby (historyka sztuki) i Jana Strzałki są odmienne interpretacje części obrazu "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem". Dla porównania cytuję fragmenty artykułów: "Trzeba zwrócić uwagę na grupę małych postaci ukrytych w pejzażu. Chłopak i dziewczyna obściskują się w głębokich zaroślach - to zapewne emblemat miłości cielesnej, potrzebnej, ale mniej istotnej niż miłosierdzie reprezentowane przez Samarytanina" (Antoni Ziemba "Mają obrazy swoje losy..."); "Po niedawnej konserwacji »Krajobrazu« objawiła się jego głębia i wewnętrzna, wieloplanowa konstrukcja (...). Przez stulecia sądzono, że w prawym dolnym rogu Rembrandt namalował parę kochanków; po konserwacji owe figury okazują się parą starych ludzi, niektórzy podejrzewają, że jedna z figur to człowiek w masce (...) obok niego stoi zaś kobieta, prawdopodobnie bezzębna" (Jan Strzałka "Święty Rembrandt, powiedziałem").
C

Czy Antoni Ziemba napisał artykuł przed konserwacją obrazu, czy też Jan Strzałka po rozmowie z Januszem Wałkiem, kierownikiem działu malarstwa krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich, doszedł do całkowicie odmiennej interpretacji? I co z tego ma wybrać szary czytelnik?

JÓZEF KRUPA (Katowice)

Kierownik działu malarstwa Muzeum Czartoryskich przedstawił odkrycia, jakich dokonano po konserwacji i po przyglądnięciu się fragmentom dzieła Rembrandta pod mikroskopem. Pan Antoni Ziemba interpretuje zaś scenę w prawym dolnym rogu tak, jak interpretowano ją dawniej. Być może obie interpretacje są możliwe, skoro postacie są niewyraźne, namalowane kilku pociągnięciami pędzla?

JAN STRZAŁKA

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]