Reklama

Pamięć o kabarecie

Pamięć o kabarecie

27.11.2005
Czyta się kilka minut
W “TP" nr 42/05 ukazał się bardzo interesujący artykuł pani Joanny Olczak-Ronikier “O Jamo, Jamo! W przeszłość odpływasz...". Autorka, mając na myśli kabaret “Zielony Balonik", pytała: “Czy dzisiaj ten krótki epizod w dziejach polskiej kultury jeszcze kogoś obchodzi?".
M

Muzeum Narodowe w Krakowie gromadzi liczne pamiątki związane z “Zielonym Balonikiem". Poza przechowywaniem rysunków, zaproszeń i karykatur, staraliśmy się zawsze przypominać krakowianom o tym niepowtarzalnym kabarecie. W 2005 r. odbyła się w Kamienicy Szołayskich wystawa “Z biegiem lat, z biegiem nocy", autorstwa Urszuli Kozakowskiej-Zauchy i Magdaleny Czubińskiej, poświęcona właśnie “Zielonemu Balonikowi" (towarzyszył jej folder). Z kolei latem 2006 r. w Gmachu Głównym MNK odbędzie się wystawa “Fin de sičcle w Krakowie", na której zostaną pokazane prace także artystów związanych z tym kabaretem.

Zapewniam, że Muzeum szanuje i stara się ocalić pamięć “Zielonego Balonika".

ZOFIA GOŁUBIEW, dyrektor MN w Krakowie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]