Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Od redakcji

Od redakcji

05.10.2014
Czyta się kilka minut
Krakowska wystawa otwarta została w dobrym miejscu i czasie.
Przemyśl, plac Na Bramie H. Ballheim, „Portret Franciszka Józefa”, 1887 r.
M

Międzynarodowe Centrum Kultury od początku swej działalności osadza swoją misję w kontekście środkowoeuropejskim, dla którego mit galicyjski ma kolosalne znaczenie. Po 25 latach polskiej transformacji można przyjrzeć się mitowi Galicji bez sentymentalizmu, a także zobaczyć, co z jej dziedzictwa okazało się przydatne w budowaniu współczesnego państwa polskiego, a co – być może niesłusznie – zostało pominięte.
Aktualność tematu objawiła się jeszcze w jeden sposób: galicyjskość wiąże się mocno z proeuropejskimi aspiracjami Ukraińców. Na wystawie znajdziemy więc nie tylko stare mapy i ryciny, ale zaangażowaną politycznie sztukę współczesnej Ukrainy.
Jak wiadomo, z Wiednia do Krakowa strumieniem płynęły mody i obyczaje, poglądy i wyobrażenia. Tym razem kierunek jest odwrotny: po prezentacji w Krakowie „galicyjska” wystawa pokazana zostanie w Wien Museum. Ma to duże znaczenie, bo – jak zaznacza w katalogu Wolfgang Kos, dyrektor tej instytucji – wiedza o galicyjskich mitach jest we współczesnej Austrii niewielka.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]