Reklama

Od niego szło ciepło

Od niego szło ciepło

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Dla mnie - racjonalisty - Jan Paweł II był osobą łączącą ludzi z Bogiem. W moich ustach brzmi to paradoksalnie, ale jeśli w ludziach jest coś boskiego, to objawiło się właśnie w tym papieżu.
P

Pisząc, że poprzez osobę Jana Pawła II odczuwałem obecność Boga między ludźmi, posługuję się metaforą. Ale nie mogę też wykluczyć, że te słowa są prawdziwe w dosłownym znaczeniu. Bowiem w Janie Pawle II było to, co w ludziach najlepsze.

Z kolei jako Ukrainiec mogę powiedzieć, że Jan Paweł II był dla mnie drogą na Zachód, do światowej cywilizacji. Pamiętam dobrze jego ukraińską pielgrzymkę. Akurat wracałem z Przemyśla polskim autobusem. Przez chwilę byłem więc dla Ukraińców Polakiem i obdarzono mnie - jako Polaka - uczuciem, które żywiono dla Papieża i jego ojczyzny. Wtedy we Lwowie - co szczególnie ważne ze względu na dzieje tego miasta - Jan Paweł II dał nam lekcję człowieczeństwa silniejszego i wznoszącego się ponad antagonizmy narodowe. Było to dla mnie święto, gdyż znałem przecież Ukraińców, którzy nie lubią Polaków. Święto przyjaźni polsko-ukraińskiej,...

3028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]