Reklama

Ładowanie...

Obrazy Jacka Waltosia

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Warszawska Galeria DAP (ul. Mazowiecka 11a) prezentuje obrazy Jacka Waltosia z lat 1986-2003. Bezpośrednią okazją do pokazu jest przyznawana przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków prestiżowa Nagroda im. Jana Cybisa, którą w roku 2002 za całokształt twórczości malarskiej otrzymał ten krakowski malarz, grafik i rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Poznaniu.
P

Pokazano około 70 obrazów należących do ośmiu cykli: “Obrazy zdarzone", “Centaury", “Dr Freud bada duszę ludzką", “Ofiarowanie I. przez A.", “Zasłona - Maderowe rozdarcie", “Spóźniony żal", “Samuel i głos. Wołanie", “Płaszcz miłosiernego Samarytanina". Ekspozycji towarzyszą rysunki i rzeźby twórcy. Wybrano prace najnowsze oraz najważniejsze serie tematyczne poświęcone jednemu motywowi. Cykle ukazują charakterystyczny sposób pracy autora drążącego poszczególne tematy aż do artystycznego nasycenia, efektem są kolejne wystawy oscylujące wokół danego wątku. Znajdujemy w nich typowe dla twórczości Jacka Waltosia odniesienia do dzieł mistrzów, m.in. Michała Anioła, Rembrandta, inspiracje literaturą, mitologią, tematyką biblijną. “Ta głęboko humanistyczna twórczość - pisze Magda Durda w katalogu - opowiada o niemożności osiągnięcia pełni prawdziwego zjednoczenia z drugą osobą i...

1374

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]