Obraz tygodnia (3-9 IV)

Watykan wezwał Episkopat Polski do rozwiązania "uciążliwej sprawy" Radia Maryja. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, powołując się na Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, napisał w związku z tym listy do przewodniczącego Episkopatu abpa. Józefa Michalika i prowincjała redemptorystów o. Zdzisława Klafki, w których zarzucił toruńskiej rozgłośni "nieuwzględnianie w wystarczającym stopniu słusznej autonomii sfery politycznej" i zaapelował o zgodne działanie biskupów przy rozwiązywaniu problemu. O powstrzymanie rasistowskiej propagandy Radia Maryja zwrócił się do premiera i marszałka Sejmu ostatni żyjący dowódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman. Odpowiadając na jego apel marszałek Marek Jurek zwrócił się do o. Tadeusza Rydzyka, by ten nakłonił felietonistę rozgłośni Stanisława Michalkiewicza do wygłoszenia przeprosin za jego niedawne antysemickie wypowiedzi. Benedykt XVI odprawił Mszę w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II. "Nasze myśli wracają do chwili śmierci ukochanego Papieża - mówił jego następca. - Ale serca są przynaglane, aby patrzeć w przód". W rzymskich uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych, w tym wielu Polaków. Z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz i abp Tadeusz Gocłowski wezwali polityków PO i PiS do pojednania. Podczas debaty nad zgłoszonym przez PiS wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu Jarosław Kaczyński ujawnił, że otrzymał list od przewodniczącego PO Donalda Tuska, inspirowany apelem kard. Dziwisza. Debata w związku z tym przebiegła spokojnie, choć PiS i PO pozostały przy swoich zdaniach i wniosek o skrócenie kadencji Sejmu przepadł. Platforma zaproponowała Prawu i Sprawiedliwości współpracę przy pakiecie ustaw reformujących rynek pracy, ale PiS wybrało zawarcie koalicji rządowej - po długich dyskusjach upoważniając swojego lidera do podjęcia rozmów w tej sprawie z Samoobroną, PSL i być może LPR. Po kilkumiesięcznym konflikcie rząd zawarł porozumienie z UniCredito, wyrażając zgodę na fuzję należących do Włochów banków Pekao i BPH. Kompromis (UniCredito odsprzeda ok. jednej trzeciej placówek BPH, dzięki czemu nowy bank nie będzie tak silny jak państwowy PKO BP; pracownicy łączących się instytucji dostaną dwuletnie gwarancje zatrudnienia) pozwala na uniknięcie długotrwałych, niszczących reputację naszego kraju procesów z UniCredito i wspierającą Włochów Komisją Europejską. Członkowie specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego nie znaleźli dowodów na istnienie w Polsce więzień CIA. Niewykluczone, że Bułgaria i Rumunia zostaną członkami Unii Europejskiej już 1 stycznia 2007 - Bruksela uzależniła ostateczną decyzję m.in. od skuteczniejszej walki z korupcją i reformy sądownictwa. Po wyborach parlamentarnych na Ukrainie rozpoczęły się rozmowy koalicyjne o utworzeniu rządu przez partie polityków stojących na czele Pomarańczowej Rewolucji: Naszą Ukrainę prezydenta Jusz-
 • czenki, Blok Julii Tymoszenko byłej pani premier i socjalistów Oleksandra Moroza.
 • Prezydent Lech Kaczyński odwiedził polskich żołnierzy w Iraku.
 • Ani prezydent, ani premier czy marszałkowie Sejmu i Senatu nie przybyli na doroczne Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, łamiąc tym samym dwudziestoletnią tradycję. Rzecznik prezydenta powiedział, że jednym z powodów nieobecności Lecha Kaczyńskiego był jego krytyczny stosunek do orzeczenia Trybunału w sprawie nowelizacji ustawy medialnej.
 • Ok. 75 proc. polskich lekarzy wzięło jednodniowy urlop, żądając podwyżek płac i wyższych nakładów na ochronę zdrowia.
 • "Gazeta Wyborcza" dotarła do tajnej instrukcji peerelowskiego MSW, w której gen. Kiszczak polecił ukrywać, że źródłem pozyskanych przez esbeków informacji są podsłuchy. Dziennik­ wyciąga z tego wniosek, że wiedza z podsłuchów mogła trafiać do sfałszowanych raportów tajnych współpracowników, z czym jednak nie zgadzają się pracownicy IPN.
 • Kolegium IPN wyraziło zaniepokojenie planami przerzucenia zadań lustracyjnych z sądu na Instytut: zdaniem członków Kolegium może to zaszkodzić głównym zadaniom IPN (ściganiu zbrodni komunistycznych, działalności badawczej i edukacyjnej), a lustracja nie będzie wykonywana rzetelnie.
 • Po dwunastoletnim procesie warszawski sąd skazał na 2,5 i 2 lata więzienia dwóch milicjantów oskarżonych o napad, pobicie i pozbawienie wolności pracowników Prymasowskiego Komitetu Pomocy Uwięzionym w stanie wojennym.
 • Przed warszawskim sądem okręgowym rozpoczął się, przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa, proces 41 członków gangu pruszkowskiego, odpowiadających za kilkadziesiąt przestępstw z lat 1995-2003.
 • W lutym, w procesie pierwszej grupy członków gangu, zapadły wyroki do jednego do pięciu lat więzienia.
 • Szef Kancelarii Prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Urbański został awansowany na podporucznika. Do spełnienia wymogów formalnych (co najmniej dziesięciodniowych ćwiczeń wojskowych) wystarczyło codzienne podpisywanie listy obecności na tygodniowych ćwiczeniach sztabu reagowania kryzysowego. Po ujawnieniu historii przez prasę premier Marcinkiewicz wstrzymał się z podpisaniem nominacji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2006