OBRAZ TYGODNIA

27 listopada – 3 grudnia 2012

03.12.2012

Czyta się kilka minut

Nestor. W wieku 92 lat zmarł Jacek Woźniakowski, wieloletni redaktor „TP” i „Znaku”, historyk sztuki, pisarz i humanista.


Mowa nienawiści. Klub parlamentarny PO złożył w Sejmie projekt ustawy rozszerzającej artykuł kodeksu karnego dotyczący nawoływania do nienawiści na tle różnic etnicznych, rasowych czy wyznaniowych o nawoływanie do nienawiści z powodu przynależności politycznej, społecznej, „naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań”.


Seremet zostaje. Po wielomiesięcznych wahaniach premier Donald Tusk przyjął sprawozdanie prokuratora generalnego za rok 2011, ucinając tym samym temat ewentualnego rozpoczęcia procedury odwoływania Andrzeja Seremeta z tego stanowiska. „Pomimo zidentyfikowanych uchybień premier ma nadzieję, że nastąpi znacząca poprawa funkcjonowania prokuratury” – pogroził palcem rząd w ogłoszonym z tej okazji komunikacie.


Wahnięcie. PO i PiS znów mają podobne poparcie w sondażach – podobnie jak przed „aferą trotylową”, która na krótko spowodowała wzrost notowań partii rządzącej i wyraźny spadek opozycji, której lider mówił wówczas o zamordowaniu w Smoleńsku 96 osób.


Palestyna prawie niepodległa. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogromną większością przyznało jej status państwa nieczłonkowskiego (podobnym cieszy się Watykan). Polska wstrzymała się od głosu.


Plac Tahrir. Egipcjanie protestują przeciwko kolejnemu zwrotowi sytuacji w tym kraju (popierany przez islamistów prezydent Mohammed Mursi wydał dekret znacznie rozszerzający kompetencje głowy państwa, pojawił się też pospiesznie przygotowany projekt nowej konstytucji, ograniczający prawa kobiet, wolność mediów i swobodę wypowiedzi).


Chory Putin? Światowe media informują, że rzadko pokazujący się w mediach i odwołujący kolejne podróże zagraniczne włodarz Kremla ma poważne kłopoty z kręgosłupem.


Oddech dla Grecji. Ministrowie finansów krajów stefy euro uznali, że Ateny wywiązują się z nałożonych na nie zobowiązań i zgodzili się na wypłatę kolejnej raty pożyczki oraz, co ważniejsze, obniżkę oprocentowania i rozłożenie na dogodniejsze raty greckiego długu. Widmo bankructwa kraju i opuszczenia przez niego strefy euro zostało oddalone.


Gospodarka hamuje. GUS poinformował, że polski PKB wzrósł w trzecim kwartale tylko o 1,4 proc. w stosunku do jesieni 2011 r. (w całej UE PKB spadł w tym czasie o 0,4 proc.). Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie kolejny raz obniży stopy procentowe.


Tańszy gaz. PGNiG od stycznia obniży taryfy o ok. 10 proc. dla gospodarstw domowych i ok. 3,3 proc. dla zakładów przemysłowych. To efekt zakończonych przed miesiącem udanych negocjacji z rosyjskim Gazpromem.


Nielegalny ubój rytualny. Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczenie w Polsce uboju rytualnego rozporządzeniem ministra rolnictwa, wbrew ustawie o ochronie zwierząt, naruszyło ustawę zasadniczą. Sędziowie odroczyli wejście w życie wyroku do końca grudnia, dając czas rządowi na decyzję, czy chce, by w Polsce obowiązywało prawo unijne zezwalające na ubój (wejdzie w życie 1 stycznia, o ile rząd nie zgłosi wcześniej w Radzie Europejskiej zastrzeżenia, że chce wprowadzić zakaz). Rozporządzenie, którym zajmował się Trybunał, wydano w 2004 r., na jego podstawie 17 rzeźni bydła i 12 rzeźni drobiu eksportuje mięso do krajów islamskich i Izraela.


Nowe drogi. Z kilkumiesięcznym opóźnieniem (miały być na piłkarskie mistrzostwa Europy) otwarto kilka odcinków autostrad i dróg ekspresowych, m.in. na trasie Kowal–Stryków, Świerklany–Gorzyczki na A1 oraz Szarów–Tarnów na A4.


Porządki na stadionie. Minister sportu Joanna Mucha odebrała kontrolę Narodowemu Centrum Sportu nad Stadionem Narodowym i przekazała w ręce odpowiedzialnej za przygotowanie kraju do niedawnych mistrzostw Europy spółki PL.2012. Przy okazji resort zrewidował budżet obiektu i przyznał, że w latach 2013-14 będzie przynosił straty.


Likwidator. Grzegorz Hajdarowicz zwolnił Pawła Lisickiego z funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Uważam Rze” i mianował na jego miejsce Jana Pińskiego, byłego dziennikarza „Wprost” i TVP z czasów rządów w tej stacji Piotra Farfała, ostatnio pracującego w zamieszczającym także teksty antysemickie portalu Nowy Ekran. W solidarności z Lisickim z „Uważam Rze” odeszli niemal wszyscy dziennikarze, określający się mianem „autorów niepokornych”.


Pieśń o bohaterze. Na portalu Gazeta.pl ukazał się cykl tekstów o dawnym agencie CBA, obecnym pośle PiS Tomaszu Kaczmarku. Opowieść anonimowego funkcjonariusza o akcjach, w których Biuro posługiwało się m.in. podrobionymi legitymacjami dziennikarskimi, ilustrują m.in. półnagie zdjęcia agenta, który rozpracowywał posłankę PO Beatę Sawicką oraz Weronikę Marczuk.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2012