OBRAZ TYGODNIA

4 – 10 września 2012

10.09.2012

Czyta się kilka minut

Popłynie euro. Europejski Bank Centralny zapowiedział masowe skupowanie obligacji zadłużonych państw strefy euro, co ma uratować je – zwłaszcza Hiszpanię i Włochy – przed bankructwem, a w konsekwencji rozpadem strefy. EBC prognozuje, że rok 2013 będzie również rokiem kryzysu (gospodarka Eurolandu skurczy się o 0,4 proc.), a pomocy dla krajów zagrożonych zamierza udzielać pod warunkiem wdrożenia przez nie koniecznych reform. Plan Banku dobrze przyjęły rynki – euro się umocniło, kursy akcji zaczęły rosnąć.


Gorzka Grecja. Bezrobocie na poziomie 24,4 proc., rasistowskie ugrupowanie Złoty Świt z poparciem 10,5 proc. w sondażach (co dałoby mu status trzeciej siły w parlamencie) – to kontekst najnowszych oczekiwań UE wobec zadłużonego kraju, wśród których jest ponoć wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy.


Obama namaszczony. Podczas konwencji Partii Demokratycznej w Charlotte prezydent Barack Obama wygłosił przemówienie rozpoczynające decydujący etap kampanii wyborczej. Obserwatorzy zwrócili uwagę na udane wystąpienie żony prezydenta, Michelle, znakomitą mowę Billa Clintona oraz na fakt, że w programie wyborczym znalazło się m.in. poparcie dla małżeństw homoseksualnych.


Tusk namaszczony. Zdaniem tygodnika „Der Spiegel” polski premier będzie kandydatem niemieckiej chadecji na fotel przewodniczącego Komisji Europejskiej w 2014 r. „Tusk uchodzi za Europejczyka z przekonania, podczas prezydencji Polski w Radzie UE wygłaszał przekonywające przemówienia. Zaletą jego kandydatury byłby też fakt, że w kryzysie euro nie reprezentuje żadnej ze skłóconych stron” – pisze niemiecki tygodnik.


Budżet: będzie trudniej. Polski rząd zmodyfikował projekt finansów państwa na przyszły rok, zakładając, że wzrost gospodarczy wyniesie 2,2 proc. PKB (w czerwcu przewidywał, że będzie to 2,9 proc.), a bezrobocie wzrośnie do 13 proc.; deficyt przy dochodach na poziomie 299,2 mld zł ma sięgnąć 35,6 mld.


Czy PiS jest wypłacalne? Minister finansów Jacek Rostowski przedstawił wyliczenia, z których wynika, że realizacja połowy przedstawionych przed tygodniem pomysłów gospodarczych partii Jarosława Kaczyńskiego kosztowałaby budżet ponad 50 mld zł, czyli byłaby znacznie wyższa od zakładanego deficytu.


Plichta, oddaj 290 milionów. Tyle wynoszą roszczenia 5,7 tys. osób oszukanych przez piramidę finansową Amber Gold, które złożyły doniesienia do prokuratury.


Giertych adwokatem Tuska. Były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, obecnie wzięty adwokat Roman Giertych złożył w imieniu Michała Tuska pozew przeciwko „Faktowi”. Tabloid miałby przeprosić syna szefa rządu za kreowanie go na bohatera, a nie – jak twierdzi mecenas – ofiary afery Amber Gold.


Wojna o notatkę. Zdaniem PiS premier Tusk od maja znał dokument ABW o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Amber Gold i „nie ostrzegł opinii publicznej”. Opozycja kolejny raz żąda powołania komisji śledczej w tej sprawie, premier tłumaczy, że żadna z informacji, jakie otrzymał, nie zmuszała go do podejmowania działań wykraczających ponad to, co organy państwa już robiły. W sierpniu na konferencji prasowej Tusk mówił, że „w czasie, o którym rozmawiamy, a więc późną wiosną i wczesnym latem, żadna z informacji, jakie otrzymywałem, nie wykraczała ponad to, o czym media informowały dość szeroko”.


Kwoty w firmach. Unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding zaproponowała oddanie kobietom 40 proc. miejsc w radach nadzorczych dużych spółek giełdowych (karą miałyby być grzywny bądź wykluczenia z przetargów na zamówienia publiczne). Kwoty dla zarządów firm obowiązują we Francji i Hiszpanii; polski rząd – który zapowiedział skądinąd, że podpisanie konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania przemocy wobec kobiet nastąpi w połowie września – popiera propozycję pani komisarz.


Prawdziwy sport. 36 medali, w tym 14 złotych przywieźli zawodnicy uczestniczący w londyńskiej paraolimpiadzie. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem zarówno w Wlk. Brytanii, jak i w Polsce, gdzie krytykowano telewizję publiczną za to, że nie transmitowała zmagań niepełnosprawnych sportowców.


Nic’89. 59 proc. Polaków badanych przez CBOS, mających w 1980 r. co najmniej 17 lat, uważa, że ani nie zyskało, ani nie straciło na zmianie ustroju po 1989 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2012