OBRAZ TYGODNIA

28 sierpnia – 3 września 2012

03.09.2012

Czyta się kilka minut

Czy państwo jest błędem. Sejm przyjął informację rządu na temat afery Amber Gold i odrzucił wniosek PiS o powołanie komisji śledczej w tej sprawie. Premier Donald Tusk deklarował, że nie ma powodu do gruntownych zmian w prawie, dotyczących np. niezależności prokuratury („Nie dajmy sobie przez jednego oszusta wmówić, że niezależność instytucji państwa jest błędem, że Polska jest błędem” – mówił), bo zawiedli konkretni urzędnicy i niektóre procedury, a nie system.


Prokurator pod presją. Andrzej Seremet, krytykowany za postępowanie śledczych w sprawie afery Amber Gold, złożył do Krajowej Rady Prokuratury wniosek o odwołanie prokurator rejonowej Gdańska-Wrzeszcza (to pierwszy taki przypadek w historii – dotąd powoływani na 6-letnie kadencje prokuratorzy byli faktycznie nieusuwalni); sześciu innych prokuratorów stanie przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Premier Tusk – który dotąd nie zaakceptował sprawozdania prokuratora generalnego za 2011 r. – zażądał od kierowanej przez Seremeta Prokuratury Generalnej raportu o wszystkich śledztwach dotyczących przestępstw finansowych z ostatnich 5 lat.


Finroyal po Amber Gold. Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli ponad 200 segregatorów i komputery w siedzibie parabankowej spółki Finroyal, której klienci znajdują się w identycznej sytuacji co blisko 3 tys. ludzi, którzy powierzyli swoje oszczędności spółce Marcina P., a teraz oczekują od państwa pomocy w odzyskaniu ponad 181 mln zł. Samemu P. zarzucono dokonanie oszustwa na wielką skalę, za co grozi kara do 15 lat więzienia, i aresztowano go na 3 miesiące.


Gospodarka hamuje. W drugim kwartale wzrost PKB wyniósł 2,4 proc. – o jedną trzecią mniej niż w pierwszych miesiącach roku. Po raz pierwszy od 3 lat zmniejszył się popyt krajowy, będący dotąd, wraz z konsumpcją, mocną składową wzrostu gospodarczego.


PiS ma pomysł. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program swojej partii, zakładający w gruncie rzeczy powrót do ustroju sprzed czterech wielkich reform rządu Buzka: chce zlikwidować NFZ i gimnazja, przywrócić wiek emerytalny sprzed tegorocznych zmian, zreformować podatki, wprowadzając m.in. więcej ulg prorodzinnych, obniżając VAT i obciążając hipermarkety. „Z dwojga złego wolę Kaczyńskiego, który bawi się kalkulatorem niż zapałkami” – skomentował premier Tusk.


PO i związki partnerskie. Poseł Platformy Artur Dunin złożył w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którą partnerzy płci obojga zyskają prawo do informacji (np. w szpitalach) i występowania jako wspólnota majątkowa, choć nie będą mieli np. możliwości wspólnego opodatkowania.


Strasburg o in vitro. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że pragnienie posiadania zdrowego potomstwa mieści się w prawie do życia prywatnego i rodzinnego. Sędziowie rozpatrywali skargę włoskiego małżeństwa, które – chcąc powołać do życia zdrowe dziecko – starało się o zabieg in vitro (poprzednie dziecko, poczęte w sposób naturalny, choruje na mukowiscydozę – nieuleczalną chorobę płuc, kolejne, również dotknięte mukowiscydozą, zostało usunięte), ale włoskie prawo dopuszcza tę procedurę wyłącznie w przypadku leczenia niepłodności oraz wobec nosicieli wirusów HIV i żółtaczki typu B i C.


Republikanie: konwencja. Partia Republikańska podczas trzydniowej imprezy (skrócono ją o dzień z powodu nadchodzącego huraganu) oficjalnie nominowała Mitta Romneya na swojego kandydata na prezydenta. Przemówienie Romneya komentatorzy uznali za najlepsze w życiu, wpadką było natomiast długie i niespójne wystąpienie Clinta Eastwooda, prowadzącego wyimaginowaną rozmowę z Barackiem Obamą.


Rosyjskie pranie brudów. W Londynie oligarcha z Kamczatki Roman Abramowicz wygrał proces z dawnym wspólnikiem Borysem Bierezowskim, który żądał od niego zwrotu 5,5 mld dolarów – części majątku wspólnie wyprowadzonego z kraju. Postępowanie odsłoniło fatalny stan rosyjskiego państwa, jego elit władzy i jego praworządności.


Partyjna codziennie. Powiązana z PiS spółka przejęła większość udziałów wydawcy dziennika „Gazeta Polska Codziennie”. Redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz zapewnia, że inwestor zobowiązał się do nieingerowania w sprawy redakcyjne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2012