Reklama

OBRAZ TYGODNIA

OBRAZ TYGODNIA

05.06.2012
Czyta się kilka minut
29 maja - 4 czerwca 2012
O

Obama i niepolskie obozy. Prezydent USA w przemówieniu podczas pośmiertnego odznaczania Jana Karskiego Medalem Wolności (najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA) użył sformułowania „polski obóz śmierci”. W imieniu nieżyjącego kuriera polskiego podziemia, który przekazał na Zachód doniesienia o Zagładzie Żydów, Medal odebrał – i jako pierwszy protestował – były szef dyplomacji Adam Rotfeld, później głos zabrali także prezydent Bronisław Komorowski (apelował o „wspólne naprawienie błędu”), premier Donald Tusk (wyrażał przekonanie, że Amerykanów stać na reakcję „mocniejszą, bardziej dobitną i być może raz na zawsze eliminującą tego typu pomyłki” niż zwykłe sprostowanie; pytał także, z czyich rąk wuj prezydenta USA wyzwalał Buchenwald, skoro obozy były polskie) oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (mówił o niekompetencji i ignorancji współpracowników...

4624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]