OBRAZ TYGODNIA

29 maja - 4 czerwca 2012

05.06.2012

Czyta się kilka minut

Obama i niepolskie obozy. Prezydent USA w przemówieniu podczas pośmiertnego odznaczania Jana Karskiego Medalem Wolności (najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA) użył sformułowania „polski obóz śmierci”. W imieniu nieżyjącego kuriera polskiego podziemia, który przekazał na Zachód doniesienia o Zagładzie Żydów, Medal odebrał – i jako pierwszy protestował – były szef dyplomacji Adam Rotfeld, później głos zabrali także prezydent Bronisław Komorowski (apelował o „wspólne naprawienie błędu”), premier Donald Tusk (wyrażał przekonanie, że Amerykanów stać na reakcję „mocniejszą, bardziej dobitną i być może raz na zawsze eliminującą tego typu pomyłki” niż zwykłe sprostowanie; pytał także, z czyich rąk wuj prezydenta USA wyzwalał Buchenwald, skoro obozy były polskie) oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (mówił o niekompetencji i ignorancji współpracowników amerykańskiego prezydenta). Barack Obama zareagował listem do prezydenta RP, w którym wyraził ubolewanie z powodu „omyłkowo” użytego zwrotu. „Żałuję błędu i zgadzam się, że moment ten stanowi okazję, by zapewnić, że obecne i przyszłe pokolenia znają i będą znać prawdę” – napisał prezydent USA, wspominając także o straszliwych cierpieniach narodu polskiego „pod brutalną nazistowską okupacją podczas II wojny światowej”.


Kryzys pogrąża Hiszpanię. Rząd w Madrycie może być kolejnym w strefie euro, który będzie potrzebował międzynarodowej pomocy: wsparcia wymaga przede wszystkim słabnący sektor finansowy. Wieści z Półwyspu Iberyjskiego wywołały kolejną panikę na rynkach finansowych. Osłabły euro i złotówka; dolar jest najsilniejszy od 3 lat.


Grecy zubożeją. Narodowy Bank Grecji opublikował raport na temat skutków ewentualnego wyjścia kraju ze strefy euro, z którego wynika, że przychody per capita przeciętnego obywatela spadną w przypadku przejścia na drachmę o 55 proc.


Irlandia za paktem. 60 proc. biorących udział w referendum Irlandczyków zaakceptowało pakt fiskalny, narzucający na kraje członkowskie UE większą dyscyplinę finansową. W pozostałych krajach o przystąpieniu do traktatu decydują parlamenty; rząd Wlk. Brytanii zadeklarował, że go nie podpisze.


Jak być królową. W Wielkiej Brytanii uroczyście obchodzono 60-lecie panowania Elżbiety II – monarchini, która pamięta rządy 12 brytyjskich premierów i 12 prezydentów USA.


Brazylia ratuje puszczę. Prezydent Dilma Rousseff zawetowała forsowaną przez wielkich właścicieli ziemskich ustawę ułatwiającą wyrąb drzew z dżungli amazońskiej – gdyby tego nie zrobiła, zniszczeniu uległby obszar lasu równy połączonym terytoriom Francji i Wlk. Brytanii. Na terenach nielegalnej wycinki lub wypalania drzew ma się teraz odbyć zalesianie.


Nasz senator. W wieku 73 lat zmarł Stefan Jurczak, działacz opozycji, jeden z przywódców małopolskiej Solidarności, w III RP m.in. wicemarszałek Senatu, wieloletni przyjaciel „TP”.


Kongres zniszczonych. W warszawskiej Sali Kongresowej spotkali się przedsiębiorcy, których firmy zostały zrujnowane na skutek błędów lub wszechwładzy urzędników fiskusa albo prokuratury. Mimo zaproszenia, nie było na nim przedstawicieli prezydenta i rządu.


Popracujemy dłużej. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zrównującą i podwyższającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat.


Odpis na Kościół. Po kolejnej rundzie rozmów z przedstawicielami Episkopatu minister Michał Boni powiedział, że wprowadzenie dobrowolnego odpisu od podatku w wysokości 0,3 proc. w miejsce Funduszu Kościelnego jest przesądzone. Okres, w którym rząd będzie wyrównywał różnicę między kwotą wypłacaną dotąd w ramach Funduszu a pieniędzmi zebranymi od podatników, został wydłużony do 4 lat.


Polskie klapsy. 51 proc. badanych przez CBOS jest przeciwnych stosowaniu kar fizycznych wobec dzieci, ale aż 73 proc. akceptuje stosowanie tzw. klapsów. Jedna trzecia badanych uważa, że „lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło”.


„Wrócicie w trumnie”. BBC wyemitowała film „Stadiony nienawiści”, w którym przestrzega przyjeżdżających do Polski i na Ukrainę kibiców przed panującymi tam rasizmem i ksenofobią. Tymczasem CBŚ zatrzymało 42 osoby podejrzewane o udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się m.in. handlem narkotykami; byli wśród nich pseudokibice, m.in. osławiony przywódca kiboli warszawskiej Legii Piotr S. „Staruch”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2012