Obraz Tygodnia

Atak na Irak nastąpi najprawdopodobniej w tym tygodniu. Jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjmie nowej rezolucji w sprawie rozbrojenia reżimu Husajna (co wydaje się pewne, bo Francja zapowiada weto), Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami uderzą bez zgody ONZ - ustalili podczas spotkania na portugalskich Azorach prezydent Bush, premierzy Blair i Aznar. Prezydent Kwaśniewski zapowiedział, że udział Wojska Polskiego w operacji będzie ograniczony: w rejonie Zatoki Perskiej jest ORP „Xawery Czernicki” i żołnierze GROM.

Działający najprawdopodobniej na zlecenie lokalnej mafii snajper zamordował premiera Serbii Zorana Dzindzicia. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy i aresztowano kilkaset osób podejrzanych o związki ze zorganizowaną przestępczością.

W Hadze rozpoczął działalność Międzynarodowy Trybunał Karny, którego zadaniem jest ściganie winnych ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, z różnych powodów nie postawionych przed sądem we własnych krajach. Trybunał może ścigać zbrodnie popełnione po 1 lipca 2002.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że przywódca terrorystycznej Partii Pracujących Kurdystanu Abdullah Ócalan nie miał w Turcji uczciwego procesu. Może to zmusić Ankarę do rewizji wyroku na odsiadującego dożywocie Ócalana.

Załamały się prowadzone pod egidą ONZ rozmowy na temat zjednoczenia Cypru. Oznacza to, że do Unii Europejskiej wejdzie zapewne jedynie grecka część wyspy.

Wezwaniem do nielękania się Europy i aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu jej duchowego oblicza oraz apelem do władz UE o ustawodawstwo szanujące godność człowieka zakończył się kongres ruchów i stowarzyszeń katolickich w Gnieźnie.

Podczas obrad Konferencji Episkopatu biskupi skrytykowali niedawne antyunijne kazanie bpa Edwarda Frankowskiego podczas pielgrzymki rolników na Jasną Górę, zaznaczając, że nie będą agitować ani za integracją z UE, ani przeciw niej. W opublikowanym po zakończeniu Konferencji komunikacie przypomniano, że żadna forma korupcji nie jest do pogodzenia z moralnością katolicką.

Przed sejmową komisją śledczą kontynuował zeznania przewodniczący KRRiTV Juliusz Braun. Tymczasem z ujawnionych przez „Zycie Warszawy” bilingów wynika, że w czasie, kiedy Rywin przychodził z propozycją korupcyjną do Agory, bardzo często dzwonili do siebie Aleksandra Jakubowska, Włodzimierz Czarzasty, Lech Nikolski i Robert Kwiatkowski.

Prezydent Kwaśniewski zaapelował do przewodniczącego i członków KRRiTV o podanie się do dymisji. Apel nie odniósł skutku: możliwość rezygnacji wykluczył m.in. delegowany do Rady przez prezydenta Włodzimierz Czarzasty.

W Sejmie nie udało się uchwalić ani zgłoszonej przez PiS rezolucji wzywającej premiera Millera do złożenia dymisji, ani wniosku LPR o samorozwiązanie Sejmu, ani innego wniosku PiS - o zawieszenie sejmowych prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji (SLD-UP poparła Samoobrona). Tymczasem premier ogłosił wycofanie się z zamiaru wprowadzenia winiet i gotowość przedstawienia nowego projektu ustawy o biopaliwach, jeśli Sejm przyjmie weto prezydenta w tej sprawie.

Jeśli nie będzie ustaw o biopaliwach, o ustroju rolnym i o dofinansowaniu z budżetu dopłat dla rolników, PSL wezwie do głosowania „nie” w referendum unijnym - postanowili politycy tej partii. l SLD zawarł umowę o koalicji w parlamencie z sześciooosobowym kołem Partii Ludowo-Demokratycznej Romana Jagielińskiego.

W ostatnich sondażach CBOS-u tracą SLD (26 proc.), Samoobrona (14), LPR (6), rośnie natomiast poparcie dla PiS (16), PO (13) i UW (przekracza próg 5 proc.). Nie zmienia się gotowość do głosowania na PSL (8 proc.).

Zmarł drugi z policjantów z grupy antyterrorystycznej, uczestniczącej w ubiegłotygodniowej próbie zatrzymania dwóch gangsterów w Magdalence. Pogotowie Ratunkowe twierdzi, że nie było wcześniej o akcji poinformowane - karetka dotarła na miejsce dopiero po kilkudziesięciu minutach, a w tym czasie jeden z rannych policjantów wykrwawił się.

Przemawiający w Sejmie minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner winą za wysokie bezrobocie obciążył NBP i Radę Polityki Pieniężnej, utrzymujące - jego zdaniem - zbyt wysokie stopy procentowe.

„Samoobrona” usunęła z klubu posła Jerzego Pękałę. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, podczas alkoholowej libacji w Nowym Domu Poselskim Pękała poważnie się zranił i, mimo obfitego krwawienia, odmawiał przyjęcia pomocy lekarskiej. Inną wersję -udziału posła w bójce - podaje „Gazeta Wyborcza”.

Z menu stołówek w Kongresie USA zniknęły „francuskie frytki” i „francuskie tosty” (przemianowane na frytki i tosty „wolności”). To efekt rozbieżności między Waszyngtonem i Paryżem w sprawie interwencji w Iraku.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2003