OBRAZ TYGODNIA

13 – 19 marca 2012

19.03.2012

Czyta się kilka minut

Fundusz Kościelny. Min. Michał Boni przedstawił projekt ustawy zmieniającej zasady finansowania Kościołów i związków wyznaniowych: dotychczasowy Fundusz Kościelny, na który z kasy państwa idzie rocznie ok. 90 mln zł (z tej kwoty opłacane są m.in. składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zakonników klauzurowych i misjonarzy), miałby zastąpić dobrowolny odpis w wysokości 0,3 proc. podatku, a od 2014 r. wszyscy duchowni sami musieliby opłacać składki. Sprawa będzie dyskutowana na forum Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu; eksperci wskazują, że likwidacja Funduszu Kościelnego bez porozumienia z Kościołem naruszyłaby Konstytucję i konkordat.

Episkopat o pedofilii. Biskupi polscy przyjęli projekt dokumentu, określającego zasady postępowania w przypadkach molestowania nieletnich przez osoby duchowne. Wysłany do zatwierdzenia przez Watykan, wprowadza zasadę „zera tolerancji” dla pedofilów i „pełnej ochrony” dla ofiar i ich bliskich. Biskupi zastrzegają, że ewentualna wypłata odszkodowań ofiarom księży-pedofilów będzie należeć do winowajców i że obowiązek zawiadamiania o przestępstwie pedofilii organów ścigania nie dotyczy spowiedników i kierowników duchowych. Sensacją dnia było pojawienie się na obradach Episkopatu oskarżanego przed laty o molestowanie kleryków abp. Juliusza Paetza.

Będzie Trybunał czy nie będzie? Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział zbieranie podpisów pod wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry w związku z ich domniemaną odpowiedzialnością za śmierć Barbary Blidy. „Platforma zamiast chleba proponuje igrzyska” – skomentował Mariusz Błaszczak z PiS. Wniosek, który wymaga poparcia 3/5 posłów, ma w Sejmie niewielkie szanse: przeciw będą PiS, PSL oraz kilku posłów PO; „Rzeczpospolita” twierdzi, że pomysł nie podoba się m.in. ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi, a „Gazeta Wyborcza” – że także premierowi.

Platforma słabnie. Gdyby wybory odbywały się na wiosnę, PO mogłaby liczyć na 29 proc. głosów, a PiS na 23 – wynika z sondażu CBOS. W grudniu na partię Donalda Tuska chciało głosować 43 proc. Polaków.

PiS na ulicach. W warszawskiej manifestacji przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego wzięło udział ok. 5 tys. zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym czasie ok. 3 tys. sympatyków prawicy udało się wynajętym przez Kluby Gazety Polskiej pociągiem na Węgry, by zademonstrować swoje poparcie dla polityki tamtejszego premiera Viktora Orbána.

Podpisy ministra. Rzecznik rządu Paweł Graś mógł złamać ustawę antykorupcyjną – z dokumentów z lat 2007-08, sygnowanych jego nazwiskiem, wynika, że zasiadał w zarządzie spółki Agemark już jako członek gabinetu Donalda Tuska. Graś broni się, twierdząc, że jego podpisy w papierach spółki zostały podrobione, ale biegli powołani przez prokuraturę twierdzą, że są autentyczne.

Powrót do Nangar Khel. Sąd Najwyższy prawomocnie uniewinnił dowódcę i dwóch szeregowych, oskarżanych o dokonanie zbrodni wojennej (w sierpniu 2007 r. ostrzelali afgańską wioskę – zginęło 8 cywilów). Czterech żołnierzy zostanie osądzonych ponownie: ich zeznania były ze sobą sprzeczne.

Masakra w Homs. W mieście, ostrzeliwanym od miesięcy przez wojska syryjskiego prezydenta Asada, znaleziono ciała co najmniej 47 kobiet i dzieci – część z nich miała poderżnięte gardła. Odkrycie potwierdziła nawet rządowa agencja prasowa – choć o dokonanie zbrodni oskarżyła „grupy terrorystyczne”, dążące do „sprowokowania zagranicznej interwencji”. W ciągu trwającej od roku fali protestów przeciwko dyktaturze w Syrii zginęło już 8 tys. osób.

Białoruś: kara śmierci. Dwaj mężczyźni uznani za winnych przeprowadzenia ubiegłorocznego zamachu bombowego w Mińsku (zginęło w nim 15 osób) zostali rozstrzelani. W to, że rzeczywiście dokonali zamachu, nie wierzą nawet poszkodowani; w trakcie procesu oskarżeni mówili, że ich wcześniejsze przyznanie się do winy zostało wymuszone torturami.

Wyrok dla Lubangi. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze skazał Thomasa Lubangę, przywódcę lokalnej milicji zwanej Unią Kongijskich Patriotów, na 15 lat więzienia m.in. za wcielanie do wojska dzieci poniżej 15. roku życia. To pierwszy wyrok Trybunału, powołanego w 2002 r. do ścigania zbrodni ludobójstwa, zbrodni wojennych lub przeciwko ludzkości.

Prezydent Niemiec. 72-letni Joachim Gauck, były pastor i działacz opozycji demokratycznej, a po zjednoczeniu – szef urzędu zajmującego się archiwami enerdowskiej tajnej policji Stasi, miażdżącą większością głosów został wybrany przez Zgromadzenie Federalne na nowego prezydenta Niemiec.

Koniec ery druku. Legendarna Encyklopedia Britannica po 244 latach i 7 milionach sprzedanych kompletów zaniechała wydawania edycji papierowej – od tej pory będzie dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2012