Obraz Tygodnia

Polska jest dobrym obywatelem Europy i bliskim przyjacielem Ameryki. Między tymi dwiema rzeczami nie ma konfliktu” - mówił na Wawelu prezydent USA George W. Bush. Amerykański przywódca dziękował nam za udział w wojnie w Iraku, ale przede wszystkim mówił o stosunkach europejsko-amerykańskich, apelując o wzmocnienie NATO i przezwyciężenie podziałów wywołanych przez konflikt iracki. Jego wizyta rozpoczęła podróż do Europy, obejmującą także udział w obchodach 300-lecia Petersburga i szczycie państw G8 we francuskim Evian. Bush spędził w Krakowie i Oświęcimiu 17 godzin (wcześniej Polskę odwiedził również premier Wlk. Brytanii Tony Blair).

W polskich kościołach odczytano list Episkopatu, wzywający do udziału w referendum unijnym. Wbrew zaleceniom biskupów, nie wszędzie do tekstu dołączono przemówienie Papieża do uczestników Narodowej Pielgrzymki Polaków (19 maja), w którym Jan Paweł II jednoznacznie poparł integrację naszego kraju z UE.

Prezydium Konwentu Europejskiego przedstawiło niemal gotowy projekt europejskiej konstytucji. Kontrowersję wzbudził kształt preambuły, która odwołuje się do „kulturalnego, religijnego i humanistycznego” dziedzictwa kontynentu, ale wspominając cywilizację grecką i rzymską oraz prądy filozoficzne Oświecenia, pomija chrześcijaństwo.

„Nie możemy trzymać 3,5 miliona Palestyńczyków pod okupacją na zawsze” - powiedział premier Izraela Ariel Szaron, przekonując swoich partyjnych kolegów do tzw. mapy drogowej - najnowszego planu pokojowego na Bliskim Wschodzie. To pierwszy raz, gdy Szaron nazwał izraelską obecność na terenach palestyńskich „okupacją”.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączenie z lustracji współpracowników wywiadu i kontrwywiadu jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Kontrowersyjny prezes PZU Zdzisław Montkiewicz został odwołany (wcześniej z powodu konfliktów z nim odeszło dwóch ministrów skarbu). Zastąpił go dotychczasowy prezes Banku Handlowego Cezary Stypułkowski.

rzed warszawskim sądem rozpoczął się proces b. prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka, któremu zarzuca się działanie na szkodę spółki i narażenie jej na 173 mln zł strat. Czekając na proces oskarżony spędził w areszcie blisko dwa lata, a jak donoszą media - w śledztwie wymienił ponoć jako swoich wspólników kilku znanych przedsiębiorców i polityków.

Dzięki zeznaniom świadków koronnych sąd skazał przywódców mafii pruszkowskiej na kary więzienia od trzech do siedmiu lat za założenie, kierowanie i udział w grupie przestępczej. Nie udało się udowodnić zabójstw, haraczy i handlu narkotykami, co mogłoby podnieść wysokość wyroków.

Premier Leszek Miller zażądał dymisji szefa Agencji Rynku Rolnego po tym, jak z jej magazynów zniknęło ok. 35 tys. ton zboża, a spekulujące nim firmy pozbawiły skarb państwa ok. 18 mln zł.

PSL zaproponowało innym partiom powołanie rządu ponad podziałami, który byłby alternatywą dla „nijakości i marazmu rządu Leszka Millera”. Zdaniem rzecznika rządu Michała Tobera inicjatywa PSL ma związek z działaniami kontrolnymi na rynku zbóż.

Nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej został Donald Tusk, wiceprzewodniczącą będzie Zyta Gilowska, a szefem klubu parlamentarnego - Jan Rokita. Po wyborach PO chce tworzyć koalicję z PiS.

Przed sejmową komisją śledczą badającą aferę Rywina zeznawali m.in. dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł Smoleński (na większość pytań nie odpowiedział, zasłaniając się tajemnicą dziennikarską), minister w kancelarii prezydenta Dariusz Szymczycha (jego zdaniem w lipcu 2002 nie mogło być mowy o kompromisie między rządem a nadawcami prywatnymi) i przewodnicząca KRRiTV Danuta Waniek. Podczas przesłuchania tej ostatniej Jan Rokita ujawnił wulgarną w treści wiadomość SMS, wysłaną przez członka Rady Adama Halbera do prezesa TVP, a świadczącą zdaniem Rokity o „nagannym koleżeństwie” między członkami KRRiTV a władzami TvP.

Dwóch członków młodzieżówki SLD pobiło fotoreportera „Newsweeka”, który w restauracji przy siedzibie Sojuszu fotografował b. ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego, jego szefa gabinetu politycznego Waldemara Deszczyńskiego, b. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Aleksandra Naumana i jego konkubinę - wszyscy są bohaterami opisywanych przez media afer z lekami. Zdaniem „Trybuny” do napaści na fotoreportera podburzał Łapiński.

„Super Express” nie musi przepraszać posła Tadeusza Iwińskiego (SLD) za napisanie przed ponad 7 laty, że prowadząc auto był „po kielichu”: warszawski Sąd Okręgowy oddalił pozew posła, stwierdzając, że dziennikarze napisali prawdę, której ujawnienie uzasadniał interes społeczny.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2003

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia