Obraz Tygodnia

1 maja 2004 roku Polska wejdzie do Unii Europejskiej. Według wstępnych wyników 77,41 proc. głosujących w referendum poparło integrację naszego kraju z UE. Frekwencja wyniosła 58,88 proc. - większość głosujących poszła do urn w niedzielę (w sobotę w referendum wzięło udział jedynie 17,86 proc. uprawnionych), z czego niemała część w ostatnich godzinach. Liga Polskich Rodzin zapowiada skargę do Sądu Najwyższego - jej zdaniem niektóre media wzywając do głosowania naruszyły ciszę wyborczą. 

„Możemy dziś pełnym głosem powiedzieć: wracamy, wracamy do wielkiej rodziny europejskiej. Wracamy na miejsce, które Polsce się należy za tysiąc lat historii i za wielką dzielność, którą Polacy wykazali w ostatnich kilkunastu latach, kiedy zmienili nie tylko oblicze tej ziemi, ale także oblicze europejskiego kontynentu” - powiedział po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum Aleksander Kwaśniewski. Prezydent podziękował m.in. papieżowi Janowi Pawłowi II - „człowiekowi, który patronował temu wielkiemu wydarzeniu od wielu, wielu lat”.

Aleksander Kwaśniewski rozpoczyna konsultacje z liderami prounijnych ugrupowań parlamentarnych. Tematem mają być nie tylko sprawy integracji i reforma finansów publicznych, ale także przyszłość rządu Leszka Millera. l Prezydent USA George W. Bush przekonał w Jordanii premierów Izraela i Autonomii Palestyńskiej do tzw. „mapy drogowej”, nowego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu (plan zaakceptowali już liderzy kluczowych państw arabskich, z którymi Bush rozmawiał w egipskim Szarm el-Szejk, a także Watykan, który odwiedził sekretarz stanu Colin Powell). Ariel Szaron zgodził się na likwidację żydowskich osiedli na terenach Autonomii, a Mahmud Abbas wyrzekł się terroryzmu i przemocy. Jeżeli obu przywódcom uda się zapanować nad rodakami, państwo palestyńskie powstanie w 2005 r.

Jan Paweł II odbył setną podróż zagraniczną: do Chorwacji. Już po wylądowaniu na wyspie Krk Papież poparł starania o integrację Chorwacji z UE, mówił wiele o pojednaniu na Bałkanach i dialogu ekumenicznym, hasło pielgrzymki brzmiało jednak „Rodzina drogą Kościoła i narodu”.

Pracownicy sektora publicznego we Francji przystąpili do strajku, by zaprotestować przeciwko planowanej przez władze reformie systemu emerytalnego (z tego samego powodu w Austrii strajkowali pracownicy komunikacji publicznej) - nieczynne były szkoły, poczty i banki, nie latały samoloty.

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak w Wlk. Brytanii trwa debata publiczna, czy przywódcy tych krajów okłamali społeczeństwo w sprawie posiadania przez reżim Saddama Husajna gotowej w każdej chwili do użycia broni masowego rażenia. 

92-letni stalinowski prokurator wojskowy stanął przed sądem, oskarżony przez IPN o podżeganie do zabójstwa, bezprawne pozbawienie wolności i nadużycie władzy (na wniosek Czesława Ł. na karę śmierci skazano bohatera polskiego państwa podziemnego, rotmistrza Witolda Pileckiego).

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie tzw. afery Rywina. Zarzut płatnej protekcji (kara do trzech lat więzienia) postawiono jedynie Rywinowi. „Gazeta Wyborcza” i wydająca ją „Agora” uznały za niezrozumiałe, że sprawa nie obejmie również prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego, na którego producent filmowy wskazywał podczas konfrontacji u premiera i z którym wielokrotnie kontaktował się telefonicznie w dniach swoich spotkań z Wandą Rapaczyńską i Adamem Michnikiem.

Przed sejmową komisją śledczą badającą aferę Rywina zeznawali prezydent Warszawy Lech Kaczyński (pytali go wyłącznie posłowie SLD) oraz Maciej Kosiński, dyrektor generalny w TVP i bliski współpracownik prezesa Kwiatkowskiego. Po zakończeniu jego przesłuchania poseł Jan Rokita zapowiedział ponowne wezwanie przed komisję Kwiatkowskiego, by wyjaśnić sprzeczności między jego zeznaniami i zeznaniami innych świadków.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała nową radę nadzorczą TVP. Przepadli kandydaci zgłoszeni przez Włodzimierza Czarzastego, wybrano natomiast czwórkę kandydatów organizacji zawodowych i twórczych, zgłoszoną przez Juliusza Brauna i Jarosława Sellina. Ten ostatni oczekuje, że nowa Rada wkrótce odwoła prezesa Kwiatkowskiego.

Sąd partyjny usunął z SLD dotychczasowego przewodniczącego tej partii na Mazowszu, a wcześniej ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Jak podała „Trybuna”, Łapiński namówił dwóch działaczy młodzieżówki SLD do pobicia fotoreportera „Newsweeka”.

Redaktor naczelny „New York Timesa” podał się do dymisji po tym, jak okazało się, że jeden z dziennikarzy pisma notorycznie dopuszczał się plagiatów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2003

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia