Obraz Tygodnia

Konwent Europejski zakończył prace nad projektem unijnej konstytucji. W preambule nie pojawiło się odniesienie do Boga i chrześcijaństwa, ale z projektu skreślono odwołania do Greków, Rzymian i Oświecenia (zostało jedynie ogólne odniesienie do dziedzictwa religijnego Europy). Do głosowania nad całym projektem nie doszło: w przedostatnim dniu prac Konwentu Polska (popierana przez 15 innych krajów, m.in. Wlk. Brytanię i Hiszpanię) sprzeciwiła się reformie przyjętego na szczycie w Nicei systemu liczenia głosów w poszerzonej UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą przywódcy 25 państw członkowskich.

Oficjalne wyniki polskiego referendum akcesyjnego: frekwencja 58,85 proc. (aż 13 proc. w ciągu ostatnich trzech godzin dwudniowego głosowania), 76,87 proc. głosujących za wejściem Polski do UE, 23,13 proc. przeciw. Najwyższą frekwencję - 62,78 proc. odnotowano w woj. pomorskim, najniższą -52,14 w świętokrzyskim.

Dzień po referendum unijnym premier Leszek Miller zaproponował poddanie swojego gabinetu pod głosowanie sejmowego wotum zaufania. Na posiedzeniu Rady Krajowej SLD mówił także o możliwości wprowadzenia podatku liniowego i wycofał się z (uzgodnionego wcześniej z prezydentem) pomysłu wcześniejszych wyborów w 2004 r. W opinii komentatorów starcie Miller-Kwaśniewski (który prowadził konsultacje na temat tworzenia nowej większości parlamentarnej) zakończyło się zwycięstwem premiera.

Sejm udzielił rządowi Millera wotum zaufania. „Za” głosowało 236 posłów (SLD, UP i tzw. sejmowy plankton - małe koła ludowe i posłowie niezależni), „przeciw” 213 (PiS, PO, PSL, LPR i Samoobrona, w której tradycyjnie brakowało kilku posłów).

Z rządu odszedł Grzegorz W. Kołodko. Nowym ministrem finansów został Andrzej Raczko (wiceminister w tym resorcie za czasów Marka Belki), wicepremierem i koordynatorem wszystkich resortów gospodarczych - Jerzy Hausner). Wcześniej Rada Ministrów przyjęła proponowane przez Kołodkę założenia do budżetu na rok 2004, ale jego następca zapowiedział ich weryfikację.

Obradująca w Paradyżu Konferencja Episkopatu wyraziła zaniepokojenie kryzysem państwa. „Przejawy korupcji, prywaty, kierowania się partyjnym interesem, jak również pogoń za zyskiem za wszelką cenę, winny być zdecydowanie eliminowane z naszego życia społecznego” - napisali biskupi. Episkopat oficjalnie zaprosił do Polski Jana Pawła II. Papież miałby przyjechać w przyszłym roku, m.in. by poświęcić świątynię Opatrzności Bożej.

Hiszpanie wyślą 1100 żołnierzy do polskiego sektora w Iraku. Łącznie w naszej strefie znajdą się żołnierze z 14 krajów - najwięcej z Polski, Ukrainy, Hiszpanii i Bułgarii.

Po ataku izraelskich śmigłowców na samochód lidera Hamasu (zginęły trzy przypadkowe osoby), palestyński ter-rorysta-samobójca wysadził autobus w centrum Jerozolimy (zginęło 17 osób). Prezydent Bush wyraził „głębokie zaniepokojenie” pierwszym zamachem i potępił drugi, wzywając obie strony, by nie rezygnowały z „mapy drogowej” -planu pokojowego, akceptowanego jeszcze przed tygodniem przez Izrael i Autonomię.

W Mekce, świętym mieście islamu, policja saudyjska zabiła pięciu i aresztowała kolejnych pięciu terrorystów islamskich, najprawdopodobniej powiązanych z Al Kaidą.

77 proc. głosujących w referendum Czechów poparło wejście swojego kraju do Unii Europejskiej. Frekwencja wyniosła ok. 55 proc.

Wyznaczony na 1 lipca termin wprowadzenia polskich wiz dla obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy, został przesunięty o trzy miesiące.

Przedstawiciele Sejmu i Rady Najwyższej Ukrainy uzgodnili projekt wspólnej uchwały w 60. rocznicę masowych mordów na Wołyniu. Tekst jednoznacznie mówi o zbrodniczym charakterze dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów eksterminacji ludności polskiej i zawiera formułę z listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. - „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. 

Należąca do kierowanej przez o. Rydzyka fundacji Lux Veritatis telewizja Trwam rozpoczęła regularną emisję programu przez kilka godzin dziennie. Od 1 lipca na antenę ma wrócić także TV Puls, dla której program będzie produkować firma Mariana Terleckiego Antena 1.

Tadeusz Mazowiecki otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

W wieku 87 lat zmarł legendarny aktor amerykański Gregory Peck. l Liga Polskich Rodzin zaproponowała nowelizację ustawy lustracyjnej tak, by obejmowała również kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Roman Giertych zadeklarował, że nie zamierza wyprowadzać Polski ze struktur UE, a jedynie sformułować program dla eurosceptyków w ramach Unii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2003