OBRAZ TYGODNIA

5 - 13 lutego 2012

13.02.2012

Czyta się kilka minut

Grzech Kościoła. W Watykanie odbyła się konferencja „Ku leczeniu i odnowie”, poświęcona pedofilii w Kościele. Kilkuset biskupów, przełożonych zakonnych, psychologów, a także ofiar księży-pedofilów dyskutowało o zasadach postępowania wobec osób podejrzewanych o pedofilię i ich ofiar. Księża, dopuszczający się molestowania nieletnich, oprócz sądów kościelnych mają trafiać także przed trybunały świeckie.

Grecja: krew, pot i łzy. Przez Ateny – postawione przed koniecznością zaoszczędzenia dodatkowych 3,3 mld dolarów w celu uzyskania ratujących je przed bankructwem 130 mld pożyczki z UE i MFW – przetoczyła się fala ulicznych zamieszek (podobne miały miejsce w również zaciskającej pasa Portugalii); kraj paraliżuje także strajk generalny. Przyjęty przez grecki parlament pakiet reform wiąże się z obniżką pensji, zwolnieniami pracowników sektora publicznego i przyspieszeniem prywatyzacji.

Merkozy. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaangażowała się w walkę o reelekcję prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego – tak należy interpretować m.in. wspólny wywiad telewizyjny, którego dwoje przywódców udzieliło po paryskich konsultacjach międzyrządowych. W przedwyborczych sondażach Sarkozy na razie przegrywa z liderem socjalistów François Hollandem.

Ten trzeci. Spisywany dotąd na straty w walce o nominację republikanów przed jesiennymi wyborami prezydenckimi Rick Santorum zwyciężył w Kolorado, Minnesocie i Missouri, i jest daleki od myśli o rezygnacji z kandydowania. W ogólnokrajowych statystykach nadal przewodzi Mitt Romney przed Newtem Gingrichem.

Ad ACTA. Tracący gwałtownie poparcie w sondażach premier Donald Tusk (rządząca PO ma 28 proc. poparcia – gdy w listopadzie 2011 r. było to 42 proc.) zorganizował debatę na temat kontrowersyjnej międzynarodowej umowy handlowej, mającej zwalczać obrót towarami podrobionymi i piractwo internetowe – do Kancelarii Premiera przyszli m.in. organizatorzy niedawnych ulicznych manifestacji przeciwko ACTA. Demonstracje przeciwko ACTA odbyły się we wszystkich krajach UE, umowę – której nie podpisały Cypr, Estonia, Słowacja, Niemcy i Holandia – skrytykował także przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schultz.

Medialna tragedia. Nie milkną echa tragedii 6-miesięcznej dziewczynki z Sosnowca, o nieumyślne spowodowanie śmierci której oskarżona jest matka. Prokuratura sprawdza tymczasem, czy niemający licencji detektywa Krzysztof Rutkowski utrudniał policyjne śledztwo w sprawie zaginięcia dziewczynki.

Pracujmy dłużej? Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie reformy emerytalnej, zakładającej wydłużenie okresu zatrudnienia do 67. roku życia. Kurtuazyjne rozmowy ujawniły ogromne różnice pomiędzy poszczególnymi partiami, także w koalicji rządzącej.

Wiceszef BOR podejrzany. Generał Paweł B., nadzorujący w Biurze ochronę organizowanych w kwietniu 2010 r. wizyt w Smoleńsku prezydenta Kaczyńskiego i premiera Tuska, usłyszał w prokuraturze zarzut niedopełnienia obowiązków: z opinii biegłych wynika, że podczas prac nad zabezpieczeniem podróży w BOR dopuszczono się 20 uchybień.

Akredytowany odwołany. Edmund Klich, niedawny polski przedstawiciel przy badającej katastrofę smoleńską rosyjskiej MAK, przestał być przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W ostatnich miesiącach kontrowersje wywołała jego medialna aktywność, próba kandydowania do Senatu oraz potajemne nagrywanie rozmów z ważnymi urzędnikami.

„Wprost” bez Lisa. Popularny dziennikarz telewizyjny po niespełna dwóch latach kierowania tygodnikiem stracił stanowisko redaktora naczelnego na skutek konfliktu z właścicielem tytułu – niektóre źródła twierdzą, że poszło o jego zaangażowanie w budowę własnego portalu informacyjnego, inne, że chodziło raczej o nadanie przez „Wprost” tytułu Człowieka Roku premierowi Tuskowi, podczas gdy czytelnicy częściej mieli wskazywać Janusza Palikota.

Gąski mówią „nie”. 95 proc. głosujących w lokalnym referendum opowiedziało się przeciwko budowie elektrowni atomowej na terenie gminy Mielno. W głosowaniu wzięło udział 57 proc. uprawnionych.

Krzyżyki dozwolone. Na skutek protestów zainicjowanych przez środowisko „Frondy” linie lotnicze LOT wycofały kontrowersyjny przepis, zabraniający pracownikom noszenia w widocznym miejscu „biżuterii obrazującej symbole religijne”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2012