Reklama

Obraz tygodnia

Obraz tygodnia

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Ukraińsko-rosyjska “wojna gazowa" zakończyła się sukcesem Ukrainy: początkowo Moskwa domagała się niemal pięciokrotnej podwyżki ceny za gaz (z 50 na 230 dolarów za 1000 m3) i w presji na Kijów wstrzymała dostawy, ale po kilku dniach negocjacji ustalono, że za kompromisowe 95 dolarów Ukraina będzie kupowała gaz ze złóż rosyjskich i środkowoazjatyckich. Mimo iż ograniczenie dostaw na Ukrainę uderzyło także w kilka państw Unii Europejskiej, korzystających z rosyjskiego gazu płynącego przez ukraińskie rurociągi, Komisja Europejska uchyliła się od zabrania głosu w sprawie konfliktu.
7

77-letni premier Izraela Ariel Szaron miał rozległy wylew krwi do mózgu i znajduje się w stanie krytycznym. Nie ma nadziei na jego powrót do działalności politycznej, co oznacza cios dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie: latem dawny generał izraelskiej armii usunął żydowskich osadników ze Strefy Gazy, a w listopadzie opuścił prawicowy Likud i założył własną partię opowiadającą się za pokojem z Palestyńczykami.
Zyta Gilowska, ceniona przez rynki finansowe ekonomistka i niedawna wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej (odeszła, gdy ujawniono, że zatrudniała w swoim biurze poselskim synową, a synowi płaciła za ekspertyzy prawne), została wicepremierem i ministrem finansów w rządzie PiS.
Po publikacji “Rzeczpospolitej", która zarzuciła min. Andrzejowi Mikoszowi powiązania finansowe z mającym kłopoty z wymiarem sprawiedliwości graczem giełdowym, szef resortu...

4805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]