Reklama

Obowiązki historyka

Obowiązki historyka

16.03.2003
Czyta się kilka minut
W 9. numerze „TP” ukazał się tekst Filipa Musiała, pracownika krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, krytyczny wobec mojej książki „Blizna - proces kurii krakowskiej 1953”. Autor zarzuca mi „zniekształcanie faktów, błędne interpretacje i stawianie w złym świetle osób nieżyjących”.
C

Co do niektórych wytkniętych mi błędów, jestem w kłopocie, dyskutując o nich właśnie z Filipem Musiałem. Kiedy jesienią ub. roku zbierałem materiały do książki, wielokrotnie kontaktowałem się z krakowskim IPN, korzystając tam z dokumentów i prosząc o konsultacje. W sprawie rozpracowywania przez UB podziemia narodowego i jego kontaktów z emigracją rozmawiałem z p. Wojciechem Frazikiem, współpracującym z Filipem Musiałem. P. Frazik odmówił konsultacji (to rzecz jasna jego prawo) i wskazał numer „Zeszytów Historycznych” jako najlepsze źródło informacji na temat emigracyjnej Rady Politycznej i wsypy jej komórki ds. kontaktów z krajem. Nie wspomniał, że istnieją nowsze prace, które przedstawiają sprawę w innym świetle. Jest więc tak, jakby historycy najpierw odmawiali pomocy, a potem krytykowali...

Sprawa tym dziwniejsza, że gdy w listopadzie na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się...

8549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]