Reklama

Obligacje Kościoła

Obligacje Kościoła

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Widmo kryzysu krąży po świecie. Kryzys finansowy, kryzys wspólnej waluty, tąpnięcia wewnątrz Unii Europejskiej. Czy są to wyzwania dla chrześcijan? Czy Kościół powinien angażować się w naprawę światowej gospodarki i polityki?
T

TEOLOGIA, GŁUPCZE!

Trawestacja słynnego hasła „it’s economy, stupid!” winna powracać w myśleniu ludzi związanych z Kościołem. Tylko taka perspektywa nadaje chrześcijańskiemu zaangażowaniu się w sprawy tego świata krytyczny dystans i rozmach. Przecież gdy Jezus mówił, iż „ubogich zawsze mieć będziecie” – albo gdy opuszczał Kafarnaum, choć ułomni i chorzy czekali, by ich uzdrowić – nie powodowała Nim nieczułość na nędzę. Zbawiciel wiedział, że nie naprawi na poczekaniu nieprawości skażonego grzechem świata, oraz że prawdziwym remedium na ludzkie bóle i strapienia jest Dobra Nowina.

Pierwsi chrześcijanie nie formułują programu społecznego, politycznego czy gospodarczego. Są dziećmi swojego czasu, z wpisanymi weń radykalnymi podziałami społecznymi, powszechną biedą, brakiem dostępu do edukacji, lekceważeniem dla pracy fizycznej, handlu i...

13878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]