Reklama

Ładowanie...

Obcy, zapomniani...

09.03.2003
Czyta się kilka minut
W

Wiosną 2000 r. spędziłam blisko dwa tygodnie w Klukach (o miejscowości i zamieszkujących ją niegdyś Słowińcach pisał Jacek Podsiadło w reportażu „Domy, place i ogrody”, „TP” nr 7/2003). Jeżeli można sobie wyobrazić kraniec świata, to być może właśnie tak on wygląda. Granice miejscowości wyznaczają Jezioro Łebsko, torfowiska i bagna. Autobus PKS dojeżdża do końca ulicy i wraca, bo dalej już tylko woda i grzęzawiska. Położenie Kluk jest wyjątkowo malownicze, jezioro niemal styka się z horyzontem, a z drewnianej wieży położonej tuż nad nim widać Łebę oraz gigantyczne wydmy, które z daleka można wziąć za zarys budynków miasta. Torfowiska i bagna tworzą drugie tło miejscowości. Po wiosennych roztopach trudno było przejść suchą stopą przez torfowe łąki, ale te niewygody wynagradzał widok już przybyłych żurawi.

Do Kluk pojechałam jako adeptka etnologii. Zadaniem grupy było zbadanie,...

3293

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]