Reklama

O mądrych miastach

O mądrych miastach

23.06.2015
Czyta się kilka minut
Zawrotną karierę robi ostatnio określenie smart. Rozszyfrowanie tego pojęcia jest ważne, bo toniemy w morzu nieporozumień.
Prof. Tomasz Parteka
Prof. Tomasz Parteka Fot. Kamila Zarembska
W

Wszystko obecnie jest smart – od samochodów po papier toaletowy. A czym są smart cities? W rozumieniu urbanistycznym to proces techniczny, ale i sposób na reklamę – rodzaj brandingu używanego przez miasta. Istotę tego terminu tworzy kilka składowych. Po pierwsze, podejście ekonomiczne oparte na inteligentnej specjalizacji. W miastach dochodzi do reindustrializacji, ale dzięki przemysłowi kreatywnemu. Po drugie, filar środowiskowy. Energetyka jest najbardziej usmartowioną dziedziną: dzięki postępowi technologicznemu miasta mogą stać się producentami energii. Po trzecie, filar mobilności. W miastach rozwija się zróżnicowany, ale zintegrowany transport. Po czwarte, społeczeństwo. Lokalne społeczności tworzą ruchy miejskie i chcą partycypować w zarządzaniu. Smart cities zatem to nie tylko modny fetysz. Powinniśmy to pojęcie rozumieć szeroko, a nie jedynie w kontekście technologii, i oswajać się z nim. ©

Prof. TOMASZ PARTEKA, Politechnika Gdańska

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]