Reklama

Nowoczesność poza czasem

Nowoczesność poza czasem

30.03.2003
Czyta się kilka minut
Z Andrzejem Starmachem, kuratorem retrospektywy Jerzego Nowosielskiego w Zachęcie, rozmawia Jan Strzałka
J

JAN STRZAŁKA: Kim dla Pana jest Jerzy Nowosielski?
ANDRZEJ STARMACH: Z Nowosielskim przyjaźnię się - myślę, że mogę użyć tego słowa - dłużej niż wystawiam i sprzedaję jego obrazy. W krąg jego znajomych wszedłem w 1973 r., studiując historię sztuki - stało się to dzięki Tadeuszowi Brzozowskiemu. Wtedy też poznałem przyjaciół Nowosielskiego, przede wszystkim prof. Mieczysława Porębskiego, krytyka i znawcę tego niezwykłego artysty. Nowosielski i Porębski przyjaźnią się od czasów okupacji, kiedy uczyli się w krakowskiej Kunst-gewerbeschule i uczestniczyli w konspiracyjnym życiu kulturalnym. Do grona przyjaciół zaliczali się także inni artyści Grupy Krakowskiej oraz Tadeusz Różewicz.

Sztukę Nowosielskiego poznałem jako licealista. Po niedzielnej Mszy ojciec prowadził mnie do galerii czy muzeum - nie cierpiałem tych wypraw, dopóki nie ujrzałem obrazów...

8256

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]