Nowi kardynałowie

Ks. Stanisław Nagy (emerytowany profesor teologii na KUL, 82 lata) - przyjaciel Karola Wojtyły jeszcze z Krakowa (po raz pierwszy spotkali się przypadkiem w pociągu), częsty gość w Watykanie i Castel Gandolfo. Po ogłoszeniu konsystorza, o godz. 14.00 papieski sekretarz bp Stanisław Dziwisz zatelefonował do kardynała-nominata i złożył mu gratulacje. Następnie kilka słów zamienił z nim Jan Paweł II. Nominacja ta “to dla mnie kolosalna niespodzianka i ciężar, który spada na moje słabe barki" - stwierdził ks. Nagy w rozmowie z KAI.

Ks. Nagy wstąpił do zakonu sercanów w 1937 r., święcenia przyjął osiem lat później. Od 1958 r. wykładał na KUL (habilitacja z teologii fundamentalnej i ekumenizmu). Był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, powoływanej przy Kongregacji Nauki Wiary. Przewodniczy Radzie Naukowej Instytutu Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

“Ks. Nagy jest pionierem polskiego ekumenizmu" - uważa abp Alfons Nossol. Kardynał-nominat został kierownikiem utworzonej w 1970 r. Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej na KUL. W latach 1973-1974 był członkiem Komisji Mieszanej Katolicko-Luterańskiej powołanej przez watykański Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską.

Tarcisio Bertone (arcybiskup Genui, 68 lat) - salezjanin z Piemontu. Po święceniach w 1960 r. i dalszych studiach został profesorem teologii moralnej i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. W 1989 r. został rektorem tej uczelni. W 1991 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Vercelli, skąd w 1995 r. przeniósł go do Kurii Rzymskiej. Przez siedem lat (od 1995 r.) bp Bertone pracował jako sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. Podczas pracy w Kurii Rzymskiej powierzano mu niezwykle delikatne zadania, m.in. w związku z ujawnieniem tzw. “trzeciej tajemnicy fatimskiej" oraz z powrotem na łono Kościoła arcybiskupa Emanuela Milingo, który ożenił się z Koreanką z sekty Moona. Rok temu Bertone został arcybiskupem Genui.

George Pell (arcybiskup Sydney, 62 lata) - w zeszłym roku obronną ręką wyszedł z oskarżeń o molestowanie seksualne nieletniego (w latach 60.), a jego postawa zyskała mu sporą sympatię wiernych. Gdy wysunięto oskarżenie, metropolita oświadczył, że jest ono “złośliwe i kłamliwe", ale zawiesił wykonywanie obowiązków arcybiskupich i zapowiedział, że będzie dążyć do wyjaśnienia wszelkich zarzutów o wykorzystywanie seksualne nieletnich w diecezji. Sprawę badała specjalna komisja kościelna, hierarchę wziął w obronę m.in. premier Australii. Okazało się, że arcybiskupa oskarżał ponad 50-letni mężczyzna, wielokrotnie karany, m.in. za rozboje i oszustwa podatkowe.

Od 1996 r. Pell był arcybiskupem Melbourne, w pięć lat później Jan Paweł II przeniósł go do Sydney. W styczniu b.r. został powołany do Papieskiej Rady Rodziny.

O. Georges Cottier (81 lat) - dominikanin, teolog Domu Papieskiego i sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Pochodzi ze Szwajcarii. Studiował w Genewie i na uniwersytecie Angelicum w Rzymie. Był profesorem chrześcijańskich nauk społecznych na uniwersytecie genewskim, a następnie dziekanem wydziału prawa kanonicznego na Angelicum. Przed jubileuszem roku 2000 przygotowywał sesje i dokumenty związane z wyznaniem historycznych win Kościoła.

Tomas Špidlik (84 lata) - jezuita, teolog, specjalista duchowości wschodniej. Urodził się na czeskich Morawach. Studiował filozofię i filologię w Brnie oraz teologię w Maastricht i Rzymie. W Papieskim Instytucie Wschodnim doktoryzował się z duchowości rosyjskiej. W 1951 r. rozpoczął współpracę z Radiem Watykańskim, dla którego przygotowywał programy adresowane za “żelazną kurtynę". Od 1955 r. wykładał w Papieskim Instytucie Wschodnim i na Gregorianum. Jest współzałożycielem jezuickiego Centrum Dialogu z Kościołami Wschodnimi. Publikuje nie tylko prace naukowe, ale i książki popularyzatorskie, z których część przełożono także na język polski (m.in. “Duchowość Ojców greckich i wschodnich" i “Sztuka oczyszczania serca"). W 1995 r. głosił rekolekcje wielkopostne dla Papieża i Kurii Rzymskiej. W 1998 r. prezydent Havel odznaczył go Orderem Masaryka, jednym z najwyższych czeskich odznaczeń.

Pełna lista nominatów

Arcybiskupi związani z Kurią Rzymską:

Jean-Louis Tauran - sekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, Renato Martino - przewodniczący Papieskiej Rady “Iustitia et Pax", Julian Herranz - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Kanonicznych, Javier Lozano Barragan - przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Stephen Fumio Hamao - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, Attilio Niccora - przewodniczący Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej, Francesco Marcisano - przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Dóbr Kulturalnych Kościoła i Papieskiej Komisji Archeologii Świętej, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, wikariusz generalny Jego Świątobliwości dla miasta Watykanu

Arcybiskupi Kościołów lokalnych:

Angelo Scola, patriarcha Wenecji (Włochy), Anthony Olubunmi Okogie z Lagosu (Nigeria), Bernard Panafieu z Marsylii (Francja), Gabriel Zubeir Wako z Chartumu (Sudan), Carlos Amigo Vallejo OFM z Sewilli (Hiszpania), Francis Rigali z Filadelfii (USA), Keith Michael O’Brien z archidiecezji Saint Andrews i Edynburg w Szkocji (Wielka Brytania), Eusebio Oscar Scheid SCJ z Rio de Janeiro (Brazylia), Ennio Antonelli z Florencji (Włochy), Tarcisio Bertone z Genui (Włochy), Telesphore Placidus Toppo z Ranczi (Indie), George Pell z Sydney (Australia), Josip Bozanić z Zagrzebia (Chorwacja), Jean-Baptiste Pham Minh Man z Miasta Ho Chi Minha (dawnego Sajgonu; Wietnam), Rodolfo Quezada Toruno z Miasta Gwatemali, Philippe Barbarin z Lyonu (Francja), Péter Erdö, arcybiskup ostrzychomsko-budapeszteński i prymas Węgier; Marc Ouellet PSS z Quebecku (Kanada), Peter Kodwo Appiah Turkson z Cape Coast (Ghana)

Duchowni szczególnie zasłużeni dla Kościoła:

Georges Cottier OP, teolog Domu Papieskiego (Szwajcar), kanonik Gustaaf Joos z diecezji Gandawa w Belgii (Belg), o. Tomasz Szpidlik, jezuita z Instytutu Wschodniego w Rzymie (Czech), ks. Stanisław Nagy SCJ, profesor KUL (Polak)

Księdzu Kardynałowi Stanisławowi Nagyemu, którego mamy zaszczyt zaliczać do grona autorów “Tygodnika Powszechnego", składamy serdeczne gratulacje z racji ogłoszonej właśnie nominacji. Cieszymy się, że w gronie wielkich teologów Kościoła, których Ojciec Święty w ten sposób wyróżnia, znalazł się profesor polskiego uniwersytetu i w dodatku mieszkaniec Krakowa.

Redakcja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2003