Reklama

Nowi kardynałowie

Nowi kardynałowie

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Ks. Stanisław Nagy (emerytowany profesor teologii na KUL, 82 lata) - przyjaciel Karola Wojtyły jeszcze z Krakowa (po raz pierwszy spotkali się przypadkiem w pociągu), częsty gość w Watykanie i Castel Gandolfo. Po ogłoszeniu konsystorza, o godz. 14.00 papieski sekretarz bp Stanisław Dziwisz zatelefonował do kardynała-nominata i złożył mu gratulacje. Następnie kilka słów zamienił z nim Jan Paweł II. Nominacja ta “to dla mnie kolosalna niespodzianka i ciężar, który spada na moje słabe barki" - stwierdził ks. Nagy w rozmowie z KAI.
K

Ks. Nagy wstąpił do zakonu sercanów w 1937 r., święcenia przyjął osiem lat później. Od 1958 r. wykładał na KUL (habilitacja z teologii fundamentalnej i ekumenizmu). Był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, powoływanej przy Kongregacji Nauki Wiary. Przewodniczy Radzie Naukowej Instytutu Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

“Ks. Nagy jest pionierem polskiego ekumenizmu" - uważa abp Alfons Nossol. Kardynał-nominat został kierownikiem utworzonej w 1970 r. Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej na KUL. W latach 1973-1974 był członkiem Komisji Mieszanej Katolicko-Luterańskiej powołanej przez watykański Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską.

Tarcisio Bertone (arcybiskup Genui, 68 lat) - salezjanin z Piemontu. Po święceniach w 1960 r. i dalszych studiach został profesorem...

6312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]