Reklama

Nieprawda, że jakoś to będzie

Nieprawda, że jakoś to będzie

16.05.2016
Czyta się kilka minut
O. Grzegorz Chrzanowski, filozof: Bycie chrześcijaninem to nie tylko spełnianie praktyk religijnych, ale też sposób takiego życia i postępowania, by nie szkodzić sobie i innym.
Ojciec Grzegorz Chrzanowski, Kraków, maj 2016 r. Fot. Kamila Zarembska
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI I ARTUR SPORNIAK: W 2008 r. Penitencjaria Apostolska uznała zatruwanie środowiska za grzech śmiertelny. Polacy spowiadają się z ekologii?

O. GRZEGORZ CHRZANOWSKI: Na podstawie doświadczenia spowiednika mogę powiedzieć, że bardzo rzadko. Mimo że żyję w Krakowie; mieście zajmującym jedno z najwyższych miejsc w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza, nigdy nie usłyszałem tu, żeby ktoś spowiadał się z palenia śmieciami. Osobiście uważam, że to poważna przewina. I w mojej rodzinie, i wśród przyjaciół byłem świadkiem przypadków chorób płuc, w tym raka, o których wiadomo, że do ich powstania przyczynia się zatrute powietrze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu smogu rocznie umiera przedwcześnie ok. 400 krakowian. Organizacja Health and Environment Alliance twierdzi, że smog odpowiada tu za 12 do 35...

8456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]