Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nie uciekać od Wschodu na Zachód

Nie uciekać od Wschodu na Zachód

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Czy Partnerstwo Wschodnie stanie się jeszcze jedną zawiedzioną nadzieją, czy też istotnie będzie nową jakością, przełomową dla rozszerzania strefy demokracji, wolnego rynku i praw człowieka na wschodnich obrzeżach UE?
P

Po porozumieniach Okrągłego Stołu, Jesieni Ludów 1989, implozji Związku Radzieckiego i zjednoczeniu Niemiec oraz wobec procesów integracji gospodarczo-politycznej w ramach Unii Europejskiej - trzeba określić na nowo strategiczny kierunek polskiej polityki zagranicznej. Większość współczesnych koncepcji politycznych lub - jeszcze szerzej - strategii rozwoju Polski na początku XXI wieku jest dziś zgodna, że obiektywnie pożądana dla Polski jest integracja z Europą. I to właśnie jest kontekst realizowania polskiej racji stanu.

Wraz z zakończeniem konfrontacji Wschód-Zachód pojawiła się szansa pokonania syndromu "bożego igrzyska", który od zarania polskiej państwowości determinował jej rację stanu. Wydaje się, że położenie geopolityczne nie będzie już dłużej kwestionować suwerenności państwowej Polski i jej miejsca w Europie. Po raz pierwszy położenie między Rosją...

8518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]