Reklama

Nie takie znów czarne

Nie takie znów czarne

03.02.2014
Czyta się kilka minut
Genialny fizyk Stephen Hawking od ponad 40 lat zajmuje się czarnymi dziurami. Właśnie opublikował artykuł, w którym stwierdził, że te intrygujące obiekty wcale nie są czarnymi charakterami Wszechświata.
Artystyczna wizja czarnej dziury o masie nawet miliardów Słońc. Wiruje wokół niej materia wciągana przez potężną grawitację. Przedstawiono także strumień naładowanych cząstek zasilany ruchem obrotowym czarnej dziury. Fot. NASA / JPL-Caltech
P

Podkręcanie tematu cechowało kiedyś tylko prasę bulwarową, ale z czasem przeniknęło do głównego nurtu mediów. To pewnie dlatego nawet poważne tytuły napisały, że według Hawkinga czarne dziury nie istnieją. Jednak jak na fizyka, który od dekad bada to zagadnienie, byłaby to dość śmiała teza.
Aby zrozumieć, co ów genialny naukowiec faktycznie zaproponował, trzeba najpierw zrozumieć samo zjawisko, którego istnienie ponoć podważył.
PUŁAPKA NA ŚWIATŁO
Przez czarną dziurę fizycy rozumieją miejsce w czasoprzestrzeni, gdzie siła grawitacji jest tak potężna, że nic, nawet światło, nie jest w stanie się stamtąd wyrwać. Postulaty dotyczące istnienia tego typu obiektów we Wszechświecie zaczęły się pojawiać już w XVIII wieku, a wraz z teorią względności Einsteina nabrały rumieńców.
Naukowcy najpierw zaczęli się zastanawiać, co by było, gdyby materia, z...

8815

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]