Reklama

Nie pamiętaj

Nie pamiętaj

01.05.2015
Czyta się kilka minut
Fot. Archiwum prywatne
W

W nocy znów próbowałam
cię pochować. Było cicho i czule. Nikt
nie widział, jak mdleją palce
grzebiące w ziemi z żalu i konieczności; jak
mdleją dłonie na myśl o utracie.
Następnego dnia, po przebudzeniu,
gdzieś w chłodnym mieście mówię ci
dzień dobry, a ty odpowiadasz. Nic
z tego nie było, to tylko czas, czas, czas.
Nie ma. Nie ma, nie będzie; deszcz skłonił mi głowę, wiatr
rozdmuchiwał płaszcz. Dreszcz we mnie.
Nie ma, nie będzie – w ziemi, na ziemi
nigdy więcej. Szepczę w kołnierz, na obrzeżach miasta szumi las.

JOANNA ŻABNICKA (ur. 1989) jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Związana z portalem teatralia.com.pl. Wkrótce ukaże się jej debiutancki tom. Mieszka w Poznaniu.

Młoda poezja to poniekąd specjalność Poznania Poetów. Od początku była tu dobrze widziana, w nadziei, że zostanie lepiej zobaczona w Polsce. Opinie o słabości młodych autorów i autorek, po trosze rytualne, z pewnością nieroztropne, być może podszyte resentymentem, nie mają szans w konfrontacji z wierszami. I chociaż pochwały młodości bywają równie okazjonalne jak przygany, to w tym przypadku rozstrzygają książki. Jest ich mnóstwo, ciekawych, odkrywczych, świeżych. Już tylko debiuty, np. te, które kandydują do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, świadczą niezbicie, że kłopot – jeśli jest – leży po stronie czytelników, a nie piszących. To kłopot bogactwa i małej wiary w bogactwo.

Na tegorocznym PP będzie wielu młodych poetów (Pietrek, Góra, Gałkowska, Korzeniewska, Żabnicka, poeci nominowani w konkursie im. Klemensa Janickiego) i jeszcze więcej mówienia o nich. Sesja krytycznoliteracka „Nieznani. Obecni” właśnie im jest dedykowana. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]