Reklama

Nie leczę i nie liczę

Nie leczę i nie liczę

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Nie bardzo wierzę w uzdrawiającą moc muzyki. Studiowałem medycynę i nauki ścisłe, więc mam dość pragmatyczne podejście do życia. Bardzo cenię i lubię Savalla, ale nie uważam, by muzyka spełniała jakąś leczniczą funkcję.
T

Tygodnik Powszechny: - Lekarz opiekujący się trędowatymi w Afryce, teolog, znakomity organista, autor jednej z najlepszych monografii Jana Sebastiana Bacha... Czy postać Alberta Schweitzera była dla Pana inspiracją, kiedy zdecydował się Pan porzucić studia medyczne dla kariery muzyka i dyrygenta?

PHILIPPE HERREWEGHE: - Oczywiście znam monografię Schweitzera. To wielka postać, ale nie wpłynęła na moje życiowe wybory. Muzyków, którzy byli też lekarzami, niekiedy praktykującymi, jest więcej, więc nie czuję się wyjątkiem. Wspomnę tu nieżyjącego już wybitnego włoskiego dyrygenta Giuseppe Sinopoli, Anglika Jeffreya Tate’a czy francuskiego flecistę Jean-Pierre’a Rampala.

- W Pana artystycznych dokonaniach miejsce szczególne zajmuje Bach. Nagrał Pan wiele jego utworów, a niektóre - jak "Mszę h-moll" czy "Pasję Mateuszową" -...

10863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]