Reklama

Nie byłem „Lwem”

Nie byłem „Lwem”

20.03.2012
Czyta się kilka minut
„TP” 11/12
W

W okresie wielkanocnym rozważam czasami jedną z niejasnych dla mnie sytuacji z Ewangelii – przesłuchanie Jezusa przez Piłata:
Jezus: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”.
Piłat: „Cóż to jest prawda?”.
A Jezus nie odpowiedział. Dlaczego? Przecież musiał wiedzieć.

Jestem profesorem fizyki, epistemologia nie jest moją specjalnością. Ciężkie doświadczenia ostatnich lat sprawiły, że mam coś tu do powiedzenia. W latach 1980–89 byłem kilkanaście razy przepytywany przez służbę bezpieczeństwa. Przesłuchania te były z jednej strony wynikiem składanych na mnie donosów, a z drugiej były związane z moją aktywną naukową działalnością międzynarodową. Byłem traktowany jako element antysocjalistyczny, nigdy nie proponowano mi współpracy i w najmniejszym stopniu współpracy nie...

4933

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]