Reklama

Ładowanie...

Nauka w skrócie

Nauka w skrócie

23.12.2022
Czyta się kilka minut
N

NAJPIERW INFEKCJA

Analiza danych 10 mln żołnierzy z USA pokazała, że zakażenie wirusem Epsteina-Barr 32-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane. Już wcześniej podejrzewano, że wirus ma związek z chorobą, ale brakowało tak silnych dowodów.

NAJPIERW MASA

Ssaki, które po wyginięciu dinozaurów zdominowały lądowe ekosystemy, z początku nie wyróżniały się dużymi mózgami. Zanim te urosły, jak ustalił w marcu zespół Ornelli Bertrand, ssaki zwiększyły rozmiary ciała.

NAJPIERW ŚWINIE

W kwietniu badacze z Yale University przywrócili aktywność niektórych neuronów i komórek glejowych w mózgu pobranym od martwej od kilku godzin świni. Nowa metoda ma przynajmniej pozwolić skuteczniej leczyć skutki niedokrwienia w żywych mózgach.

NAJPIERW DZIECI

Blisko 80-procentową skuteczność w zapobieganiu zachorowaniu na malarię przez dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy wykazała w testach klinicznych szczepionka o nazwie R21. Jedyna dotychczas zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia szczepionka na tę chorobę (RTS,S) gwarantuje spadek ciężkich przebiegów o 30 proc. Co roku na malarię umiera 600 tys. osób.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]