Reklama

Nauka pływania

Nauka pływania

05.09.2006
Czyta się kilka minut
JAROSŁAW BOROWIEC: - Wiosną Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu dyskutowała propozycje zmian w zasadach nauczania religii w szkołach. Mówiło się o obowiązku uczęszczania na religię/etykę i zniesieniu możliwości nieuczęszczania na żaden z tych przedmiotów, o włączeniu oceny z religii do średniej i wprowadzeniu matury z religii. Jakie racje przemawiają za takimi zmianami?
B

BP KAZIMIERZ NYCZ: - We wszystkich krajach, w których religia jest w szkole, przyjmuje się alternatywę religia-etyka jako obowiązującą. W Polsce, z nieuzasadnionej obawy o nieposzanowanie wolności ucznia i rodziców, wybrano w 1990 r. rozwiązanie z trzema możliwymi wariantami: religia-etyka-nic. Było to rozwiązanie zdecydowanie niewychowawcze i podważające rolę wymiaru etycznego w wychowaniu. Spór o fundament aksjologiczny wychowania jest uzasadniony, ale nie w sensie pytania, czy taki fundament jest w ogóle potrzebny. Jeśli dla kogoś nie do przyjęcia jest system wartości chrześcijańskich, powinien mieć możliwość uczenia się tzw. etyki świeckiej. W tym znaczeniu obligatoryjny wybór religia-etyka jest sensowny. Termin zmian w tej sprawie nie jest jednak ustalony. To wymaga dłuższej dyskusji, pewnie i przygotowania kadr dla nauczania etyki.

Włączenie oceny z...

7147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]