Reklama

Ładowanie...

Nasza preambuła, czyli deklaracja Europy

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Szanse na umieszczenie odwołania do chrześcijaństwa w preambule unijnej konstytucji są bliskie zeru. Kompromisowym rozwiązaniem może natomiast stać się... Moja preambuła Stefana Wilkanowicza, opublikowana w Tygodniku Powszechnym (26/2003).
R

Rzeczpospolita (z 6 maja) doniosła, że dwa dni wcześniej polskie władze przedstawiły w Dublinie tekst “Deklaracji Europejskiej", która miałaby zostać dołączona do Traktatu Konstytucyjnego. Deklaracja to właśnie “Moja preambuła" Stefana Wilkanowicza, prezesa Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak. Wkrótce po opublikowaniu tekstu w “Tygodniku" jego treść poparli były premier Tadeusz Mazowiecki i Jan Kułakowski, niegdyś negocjator Polski w rozmowach z UE. Według “Rzeczpospolitej", “szanse na kompromis są duże, bo pomysł odrębnej deklaracji popiera Francja, która do tej pory najbardziej zaciekle sprzeciwiała się religijnym odniesieniom w konstytucji".

Przedstawiciele Irlandii, przewodniczącej w tym półroczu UE, uznali Deklarację za dobrą podstawę do dalszych rozmów. Być może tekst ulegnie zmianie na skutek negocjacji. Porozumienie będzie o tyle łatwiejsze do...

7845

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]