Reklama

Najzdrowsza dieta

Najzdrowsza dieta

25.01.2021
Czyta się kilka minut
B

Badania od dawna sugerowały, że ograniczenie spożywanych kalorii wpływa na długowieczność – nieco głodzone zwierzęta żyły dłużej niż te karmione normalnie i zapadały na mniejszą liczbę chorób powiązanych ze starzeniem się (np. neurodegeneracyjnych). Nie było jednak wiadomo, jaki fizjologiczny mechanizm wyjaśnia to zjawisko. Dwie prace opublikowane w pierwszym numerze „Nature Aging” – czasopisma poświęconego procesom starzenia się – przybliżają nas do odpowiedzi na to pytanie.

Badaczy zainteresowała grupa tzw. aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), które nasz organizm pobiera wyłącznie w pożywieniu. Odgrywają one ważną rolę w funkcjonowaniu białek, które regulują m.in. wzrosty i podziały komórkowe. Eksperymenty przeprowadzone na muszkach owocowych oraz myszach wykazały, że zarówno ograniczenie spożycia aminokwasów rozgałęzionych, jak i zablokowanie szlaku komunikacyjnego, w którym uczestniczą, pozytywnie wpływa na długość życia i zdrowie tych zwierząt.

Potrzeba jednak wielu kolejnych badań, by te odkrycia mogły znaleźć zastosowanie w postaci diety przeznaczonej dla człowieka. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]