Ładowanie...
Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego
Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego
Po raz pierwszy przyznano ją w 1992 r. – i już od trzech dekad otrzymują ją pisarki i pisarze uprawiający wszystkie rodzaje i gatunki literackie. Wymóg formalny, kształtujący specyfikę Nagrody, jest jeden: autorka bądź autor musi być związany z Białymstokiem (lub regionem) – pochodzeniem, tematyką swojej twórczości bądź miejscem wydania. Wśród dotychczasowych laureatów są takie postaci, jak Edward Redliński, Ignacy Karpowicz, Szymon Hołownia, Piotr Nesterowicz, Michał Książek czy Andrzej Stasiuk.
W tym roku laureatem w kategorii „Najlepsza książka roku” został Marcin Mokry za tomik poetycki „żywe linie nowe usta”.
Natomiast statuetkę w kategorii „Najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku" – przyznawaną od 2019 roku – prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył Anouk Herman za tomik „right into pod tramwaj”.
Czytaj o nominowanych oraz nagrodzonych książkach >>>
WIESŁAW KAZANECKI
(1939–1989) – poeta, prozaik, publicysta.Urodzony w Białymstoku, po studiach w Opolu wrócił do rodzinnego miasta. Początkowo pracował jako nauczyciel. W latach 70. związany z czasopismami „Kontrasty” i „Zdarzenia”. Za życia opublikował 12 tomików poetyckich. Był jedną z najważniejszych postaci podlaskiego życia literackiego.
DODATEK DO „TYGODNIKA POWSZECHNEGO” 18-19/2023
TEKSTY I REDAKCJA: Michał Sowiński | PROJ. GRAF. Marek Zalejski | FOTOEDYCJA: Edward Augustyn | SKŁAD: Agnieszka Cynarska-Taran | NA OKŁADCE: Ogród i Pałac Branickich w Białymstoku / Fot. DAWID GROMADZKI / UM BIAŁYSTOK
Dodatek powstał we współpracy z Urzędem Miejskim w Białymstoku
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]